Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Lotnisko zaczną budować jeszcze w tym roku?

Jeszcze w tym roku samorząd województwa podlaskiego chciałby podpisać umowę na sfinansowanie ze środków unijnych budowy lotniska regionalnego. Poinformował o tym marszałek województwa Jarosław Dworzański, który wczoraj odebrał wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska. To dokument, który przesądza o lokalizacji lotniska w okolicach wsi Sawino - Saniki - Bagienki w gminie Tykocin – około 50 km na wschód od Łomży.

Marszałek zapowiadał, że lotnisko regionalne ma być „nowoczesne z super nowoczesnym oprzyrządowaniem nawigacyjnym” i że „dzisiaj zależy nam na budowie pasa startowego o długości 2,5 km, terminala pasażerskiego niezbyt skomplikowanego, niezbyt okazałego, który zapewni obsługę pasażerów na odpowiednim poziomie, zaplecza technicznego służb ratowniczych”.

Według ekspertyz dotyczących ruchu na regionalnym lotnisku w województwie podlaskim w pierwszym okresie funkcjonowania w ciągu doby mają się tu odbywać po dwa starty i lądowania samolotów, a pełną przepustowość ma ono osiągnąć dopiero w 2049 roku.

Na budowę lotniska władze województwa zarezerwowały 66 mln euro z funduszy europejskich dzielonych w ranach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Pieniądze te muszą zostać wydane i rozliczone najdalej do 2015 roku, co oznacza, że w tym czasie musi zostać wybudowane i uruchomione lotnisko.

Tymczasem ekolodzy już zapowiedzieli, że zaskarżą decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska wydaną przez RDOŚ w Białymstoku do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, bo uważają, że materiał, na podstawie którego została wydana, jest zły i niewystarczający.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę