Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Lomza Tobacco undergrand - hit 10-lecia CBŚ

Główne zdjęcie
fot. policja.pl

Likwidacja w 2004 roku w Łomży nielegalnej wytwórni wyrobów tytoniowych kontrolowanej przez międzynarodową grupę przestępczą, której członkowie pochodzili z Polski, Litwy i Łotwy – to jeden z największych sukcesów Centralnego Biura Śledczego. Akcja ta jest pierwszą na liście sześciu „sukcesów w walce z przestępczością międzynarodową” którą chwali się CBŚ.

Centralne Biuro Śledcze właśnie świętuje 10 lat istnienia. Biuro powołano do życia 15 kwietnia 2000 roku, łącząc dwa dotychczas działające w Komendzie Głównej Policji biura: Biuro dw. z Przestępczością Zorganizowaną (funkcjonowało ono od 1994 roku) i Biuro dw. z Przestępczością Narkotykową (działało od 1997 roku). CBŚ wzorowano na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, a głównym celem Biura miało być skuteczne zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Jak podaje policja przez 10 lat CBŚ zlikwidowało najpoważniejsze grupy przestępcze na polskiej mapie przestępczości zorganizowanej, zatrzymało 13 tysięcy członków różnych grup przestępczych, w tym ponad 1400 liderów tych grup, zabezpieczyło narkotyki o szacowanej wartości ok. 500 milionów złotych, odzyskało mienie o wartości 131 milionów złotych oraz zabezpieczyło mienie warte prawie 2 miliardy złotych.

Likwidacja fabryki papierosów w Łomży jest wymieniana wśród sukcesów CBŚ w walce z przestępczością międzynarodową. Na krótkiej liście znajduje się także „ujawnienie i zabezpieczenie (w 2006 roku – dop.red.) 1,3 tony kokainy ukrytej w kontenerach, która z Wenezueli przez Szwecję miała trafić do Polski”, ujawnienie w 2007 roku 8 mln papierosów przemycanych z Chin do Polski, zneutralizowanie w tym samym roku kilkudziesięcioosobowej grupy „o charakterze zbrojnym, która działała na terenie Polski, Ukrainy i Białorusi, a zajmowała się handlem ludźmi, bronią i narkotykami”, rozbicie w 2008 roku grupy, która  pod pozorem prowadzenia agencji modelek zajmowała się wysyłaniem kobiet do pracy domach nocnych we Włoszech, oraz zatrzymanie osób podejrzewanych o dystrybucję na terenie UE kilkadziesiąt tysięcy fałszywych euro.  

Likwidacji fabryki papierosów w Łomży została przeprowadzona o poranku 18 maja 2004 roku. CBŚ zatrzymało wówczas 9 osób. Wśród nich byli czterej Łotysze, dwóch obywateli Armenii i trzech Polaków – mieszkańców Łomży. Jak podawano Łotysze byli robotnikami pracującymi przy produkcji, obywatele Armenii zajmowali się linią produkcyjną i sprawami technicznymi, a Polacy organizowali zaopatrzenie, swoisty marketing, a przede wszystkim zabezpieczali rynki zbytu. Fabryka na działce przy ul Spółdzielczej funkcjonowała przez  ponad pół roku i w tym czasie mogła wyprodukować nawet 100 milionów sztuk papierosów. Dodajmy, że  właścicielem działki na której odbywała się produkcja papierosów był ówczesny Prokurator Rejonowy w Łomży.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę