Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Szóstak

Szóstak koronny z wizerunkiem Króla Jana III Sobieskiego…Króla Polski, który tytułował się Wielkim Księciem Litewskim, Pruskim, Ruskim, Mazowieckim, Smoleńskim, Kijowskim, Podlaskim, Wołyńskim itd. Dobrze zachowany egzemplarz z 1680 r. o średnicy 25 mm, ze skarbu znalezionego w okolicy Łomży i podarowanego do zbiorów muzealnych. Wybity w mennicy bydgoskiej 3 lata przed wiktorią wiedeńską. Co zwykły obywatel ówczesnej Rzeczpospolitej mógł nabyć za szóstaka (czyli 6 groszy)? Wg katalogu Szwagrzyka: np. 2 koguty. Wg katalogu Kałkowskiego szóstaki i orty koronne to główne nominały monetarne Jana III. Kursowały obok trojaków, talarów i dukatów koronnych, niestety wśród dużej ilości monety obcej, spośród której "najwięcej szkody przynosiły mało wartościowe talary niderlandzkie". Jan III Sobieski zastał Kraj zalany podłą monetą ( w większości oszukańcze tymfy i miedziane boratynki). Spotkanie z handlarzami było wówczas mordęgą, gdy na co dzień nosiło się w sakiewce, jak współczuje Kałkowski: „prawdziwy zbiór numizmatyczny”, praktycznie o umownej wartości. Za 1 grosz dawano 3 szelągi. Za jedną marną boratynkę trzeba było dać aż 4 „wołoskie pieniądze” ( z fałszerskiej mennicy mołdawskiej na Bukowinie). „Cały ten śmietnik - dodaje Kałkowski - zalewa za Jana III bezwładną Rzeczpospolitą, powodując trudne do opisania zamieszanie gospodarcze”…Ile  zabiegów monetarnych, starań dyplomatycznych, sojuszy aby mimo wszystko  Rzeczpospolita mogła trwać w obronnym pogotowiu wojennym. Więcej: aby Król nie zważając na trudności mógł objawić swój talent dowódcy i zwyciężyć pod Wiedniem…

Bolesław Deptuła
śr, 14 kwietnia 2010 18:46
Data ostatniej edycji: śr, 14 kwietnia 2010 18:53:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę