piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Wielki Piątek

To pamiątka dnia, w którym Jezus umarł na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się Eucharystii. Przed wieczorem w kościołach sprawuje się starożytną Liturgię Męki Pańskiej w trakcie której czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, znajdujący się w Ewangelii św. Jana opis o Chrystusowych cierpieniach, o Jego Męce, o Jego Ukrzyżowaniu, o śmierci i złożeniu Ciała do grobu. Następuje też adoracja krzyża, a ostatnią częścią liturgii jest procesja do Grobu, gdzie Najświętszy Sakrament pozostawia się aż do Wigilii Paschalnej.

Ks. Jan Krupka przewodniczący Wydziału Środków Przekazu Diecezji Łomżyńskiej zachęcam do tego, by znaleźć czas, aby sięgnąć do tekstu Pisma św. i przeczytać z uwagą cały opis Męki Pańskiej znajdujący się w rozdziałach 18-19 Ewangelii św. Jana.
- Szczególnie spróbujmy to zrobić, jeśli nie będziemy uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej, albo np. weźmy ze sobą tekst idąc na adorację do Grobu Pańskiego i tam, przed Chrystusem Eucharystycznym, przy pomocy tekstu Ewangelii, przypomnijmy sobie cierpienia i śmierć naszego Zbawiciela i dziękujmy za to, że tak nas umiłował. 

W Wieki Piątek obowiązuje post ścisły, który polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i ograniczeniu posiłków do trzech w tym tylko raz do syta. Post obowiązuje wszystkich pełnoletnich do ukończenia 60 roku życia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0