Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Rada Miasta: uchodźcy w Łomży nie stanowią problemu

W związku z toczącą się dyskusją publiczną dotyczącą obecności Łomży uchodźców specjalne stanowisko przyjęła dziś Rada Miasta Łomża. Stanowisko przedstawiła Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, która zbadała jaki wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście mają ośrodki dla uchodźców w Łomży i Czerwonym Borze. Radni stwierdzają, że skala przestępczości uchodźców jest minimalna, że środki na uchodźców Łomża pochodzą z Budżetu Państwa i nie uszczuplają środków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a likwidacja łomżyńskiego ośrodka skutkowała będzie likwidacją 22 miejsc pracy.

Oto tekst stanowiska przyjętego przez radnych Łomży. Stanowisko to zostało przyjęte przy jednym głosie „przeciw” i jednym „wstrzymującym się”.

Stanowisko Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rady Miejskiej w Łomży na temat wpływu na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego działających w pobliżu i na terenie Łomży ośrodków dla uchodźców.
W związku z toczącą się dyskusją publiczną dotyczącą obecności w mieście Łomża uchodźców, Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Rady Miejskiej Łomży stwierdza że:

  • z przekazanych przez Komendę Miejską Policji w Łomży danych dotyczących skali przestępczości w mieście Łomża wynika, iż w 2009 r. na 1565 przestępstw i 2180 wykroczeń uchodźcy popełnili 5 przestępstw (uszkodzenie ciała, groźba karalna, podrobienie dokumentu oraz przestępstwo przeciw akcyzie i znakom firmowym) i 14 wykroczeń (picie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie spokoju publicznego krzykiem, hałasem lub innym wybrykiem). Warto podkreślić, że wyżej wymienionych przestępstw dopuścili się uchodźcy różnych narodowości.
  • środki finansowe w wysokości 2,3 mln zł przekazane w 2009 r. pochodzą z celowych programów pomocowych budżetu państwa i nie uszczuplają finansów MOPS w Łomży, a należy podkreślić pozytywny wpływ tych środków na handel detaliczny w naszym mieście.
  • Likwidacja ośrodka nie zlikwiduje problemu, o którym piszą jego przeciwnicy, ale wg informacji zarządu ośrodka zlikwiduje 22 miejsca pracy w Łomży

Równocześnie Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Rady Miejskiej Łomży apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o podjęcie działań zmierzających do większej integracji uchodźców z naszym społeczeństwem w duchu tolerancji i poszanowania odrębności kulturowej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę