Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Mniej ośrodków dla uchodźców w województwie

Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił wczoraj przetarg na prowadzenie 10 ośrodków dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Dwa z nich mają znajdować się na terenie województwa podlaskiego. Teraz urząd wynajmuje tu trzy budynki w których zorganizowano ośrodki dla uchodźców, co oznacza, że jeden z nich przestanie istnieć. Choć oficjalnego potwierdzenia niema, najprawdopodobniej zlikwidowany będzie ośrodek mieszczący się dziś w Zajeździe „Zacisze” przy ul. Wesołej w Łomży.

Dziś na terenie województwa podlaskiego działają cztery ośrodki dla uchodźców. Trzy z nich Urząd prowadzi na zasadzie „zlecenia” prywatnym podmiotom, a jeden - w Czerwonym Borze - jest „własnością” Urzędu. Z końcem czerwca wygasają umowy, które dotyczyły prowadzenia ośrodków w Hotelu IGA i Zajeździe „Budowlani” w Białymstoku oraz w Zajazd „Zacisze” w Łomży. Teraz Urząd ogłosił nowy przetarg na „zakwaterowanie i wyżywienie cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w RP”, ale w województwie podlaskim ogłoszenie obejmuje tylko dwa takie ośrodki. Jeden z ośrodków przestanie zatem istnieć i najprawdopodobniej będzie to ośrodek w Łomży, bo wokół niego od pół roku jest bardzo głośno. We wrześniu 2009 roku o likwidację ośrodka do szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców zwrócił się poseł Lech Kołakowski. Wystąpienie posła wywołało żywiołową dyskusję zwłaszcza na forach internetowych i w mediach,  którą dodatkowo spotęgowała napaść nieustalonego mężczyzny na dwie Czeczenki w Łomży. W tym samym czasie na forum internetowym pojawiły się także obraźliwe dla Czeczenów, ale także i Polaków wpisy. Ich autorów poszukują teraz prokuratorzy z Białegostoku i Warszawy, bo zgodnie z ustaleniami łomżyńskich śledczych w tych miastach przypisano adresy IP komputerów z których dokonano wpisów. Na początku lutego w mieście ujęto dwóch młodych mężczyzn, którzy w autobusie komunikacji miejskiej rozlepili pięć nalepek i o treści „Nie chcemy was tu”, „Mamy tego dość”, „Won z naszego miasta!”, przez co mieli dopuścić się publicznego znieważenia grupy ludności narodowości czeczeńskiej. Kilkaset takich nalepek ujawniono także w ich mieszkaniu. Warto również dodać, że w styczniu do Urzędu do Spraw Cudzoziemców trafił także list podpisany przez niemal 800 mieszkańców Łomży żądających likwidacji ośrodka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę