Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Łomżyński w Miastkowie, zambrowski w Czerwonym Borze

Główne zdjęcie
Ze strony beneficjenta umowę podpisał bumistrz Zambrowa Jan Kazimierz Dąbrowski (w środku), a WFOŚiGW w Białymstoku reprezentowali: prezes zarządu Adam Sieńko (z lewej) oraz zastępca prezesa Wiesław Dołęgowski (fot. www.wfosigw.bialystok.pl)

W pobliżu Łomży powstaną dwa nowoczesne zakłady przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów. W Miastkowie buduje go Łomża i gminy z powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, a częściowo nawet grajewskiego, a w Czerwonym Borze Zambrów i gminy z powiatów zambrowskiego, wysokomazowieckiego i częściowo białostockiego. Obie inwestycję są dofinansowywane z środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wczoraj w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku burmistrz Zambrowa podpisał umowę o dofinansowanie inwestycji pn. „Budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze, Gmina Zambrów”. Planowany całkowity koszt realizacji inwestycji to 38,8 mln zł, z czego dotacja wyniesie 21,6 mln zł. To już siódme zadanie dofinansowane z POIiŚ, a zarazem trzecie w dziedzinie gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi w województwie podlaskim.
Przedmiotem projektu jest utworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami na obszarze aglomeracji liczącym 26 gmin i 164 tys. mieszkańców. Jego podstawowym elementem będzie budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów zlokalizowanego w miejscowości Czerwony Bór w gminie Zambrów.  Realizacja przedsięwzięcia zapewni utworzenie systemu zagospodarowania odpadów komunalnych oraz umożliwi objęcie selektywną zbiórką odpadów wszystkich mieszkańców gmin uczestniczących w projekcie (realizacja tych celów nastąpi w roku 2025). Przy czym założono, że w 2013 r. system gospodarki odpadami oraz ich selektywnej zbiórki obejmie 90% mieszkańców obszaru znajdującego się w zakresie zadania.

Dodajmy, że Budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiana Odpadów w Miastkowie jest jednym elementów realizowanego ze wsparciem unijnym Projektu Budowa Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi dla miasta Łomża i okolicznych gmin (Jedwabne, Nowogród, gmina Łomża, Miastkowo, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna, Zbójna, miasto Kolno i gmina Kolno, Stawiski, Grabowo, Mały Płock, Turośl i Szczuczyn). Cały projekt oszacowany został na 37,6 mln zł, a dofinansowanie z funduszy unijnych wynieść ma 17,8 mln zł. Pozostałą kwotę mają wyłożyć gminy proporcjonalnie do liczby mieszkańców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę