Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

PIR ostrzega: stracimy wszystko...

Podlaska Izba Rolnicza uważa, że proponowany przez rząd podział środków na rekompensaty dla producentów mleka który ucierpieli w kryzysie może zostać odrzucony przez Komisję Europejską. Oznaczałoby to, że Polska może stracić obiecane jej pieniądze – ostrzega Izba. Na pomoc dla producentów mleka przewidziane jest w sumie 120 milionów euro. Z tego 20 trafi do rolników bezpośrednio, a 100 zasili budżet unijnego programu na modernizację gospodarstw rolnych. Zastrzeżenia dotyczą proponowanych zasad podziału 20 mln euro pomiędzy rolników.

Rząd proponuje, aby pieniądze rozdzielić pośród „producentów mleka, którzy na koniec roku kwotowego 2008/2009 oraz w dniu składania wniosku o udzielnie wsparcia byli właścicielami indywidualnych ilości referencyjnych w wysokości co najmniej 50.000 kg (ok. 10 krów) i do dnia 31 grudnia 2009 nie ukończyli 40 roku życia lub których małżonkowie pozostający z nimi w małżeńskiej wspólności majątkowej nie ukończyli 40 roku życia”.
W wysłanym stanowisku z uwagami do projektu rozporządzenia PIR krytykuje te propozycje.
„Mówiąc w skrócie – Komisja Europejska przyznała środki rolnikom, którzy z tytuły sprzedaży mleka ponieśli straty i mają kłopoty z płynnością natomiast Rada Ministrów czyli rząd państwa polskiego uznaje, że rolnicy posiadający poniżej 50.000 kg indywidualnych ilości referencyjnych nie ponieśli strat na produkcji mleka i nie mają kłopotów z płynnością a ponadto zakłada, że nieefektywnie wykorzystaliby przyznaną pomoc” - czytamy w stanowisku.
Izba przekonuje, że błędem jest przyznanie rekompensat właścicielom kwot mlecznych, bo strata wynika nie z tytułu posiadania kwoty mlecznej, ale  dlatego że przychody z tytułu sprzedaży mleka są niższe niż koszty jego wyprodukowania. Przypomina, że część obrotu mleka w Polsce odbywa się na podstawie dzierżawionych indywidualnych ilości referencyjnych i przestrzega, że przy proponowanych rozwiązaniach rekompensatę może dostać rolnik który nie wyprodukował nawet 1 kg mleka.
Kolejnym istotnym błędem propozycji rządowej jest obwarowanie, że „wsparcia udziela się producentowi, który do dnia 31 grudnia 2009r. nie ukończył 40 roku życia lub jego małżonek nie ukończył 40 roku życia”.
- Powyższe zasady dostępu nie są obiektywnymi kryteriami rozdziału pomocy, a jednocześnie dyskryminują rolników prowadzących mniejszą produkcję i rolników starszych. Jest to sprzeczne z ust. 1 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1233/2009 z dnia 15 grudnia 2009r. ustanawiającym szczegółowe środki wspierania rynku na rynku mleczarskim – argumentuje Izba.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę