Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Znika dawna kaplica parafii pw. Krzyża Świętego

Przez 13 lat jednoczyła wiernych na Górce Zawadzkiej... Od połowy czerwca ubiegłego roku stała pusta, bo wtedy, po latach budowy oddano do użytku nowy kościół parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Teraz dawna kaplica parafialna jest rozbierana...

Historia kościoła na Górce Zawadzkiej sięga 1995 roku. Jesiennym popołudniem 16 października 1995 roku, w siedemnastą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w obecności kapłanów i zgromadzonych wiernych Biskup łomżyński Juliusz Paetz, na miejscu zwanym Górką Zawadzką, pobłogosławił plac oraz postawiony na nim dębowy krzyż. Wokół krzyża nie było niczego, tylko gliniasta ziemia zmieniająca się w koszmarne błoto, gdy spadł deszcz. W oddali budowano bloki, powstawały ulice.
Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła się budowa tymczasowej kaplicy, ale zimowa aura, a później zbierający się w niedokończonym budynku „niecierpliwi” wierni powodowali stopniową dewastację obiektu. W tej sytuacji Administrator Diecezji Biskup Tadeusz Zawistowski zlecił od 19 marca 1996 roku kontynuację prac budowlanych wikariuszowi parafii Bożego Ciała w Łomży Księdzu Andrzejowi Godlewskiemu.  Termin otwarcie tymczasowej kaplicy i przekazanie jej do użytku wiernych wyznaczono na dzień 21września 1996 roku. Wokół Księdza Andrzeja stale gromadzili się życzliwi mu ludzie, szczególnie młodzież i dzieci. Praca  wrzała, a czas mijał szybko. Ostatnie czynności związane z oddaniem kaplicy do użytku zakończyły się niemalże przed rozpoczęciem liturgii. Przybyły na uroczystość Ksiądz Biskup Tadeusz Zawistowski w swojej homilii wypowiedział pamiętne słowa: „znów po wielkich przemianach historycznych, politycznych i społecznych, po II wojnie światowej, po kilkunastu latach, gdy rozpoczęła się budowa łomżyńskiego Osiedla Południe, my chrześcijanie końca XX wieku, przeżywamy również takie chwile poświęcenia miejsc kultu - świątyń, kaplic, i oto w tej chwili przeżywamy podobny moment”.
Na koniec liturgii Ksiądz Biskup ogłosił, że odpowiedzialnym za ten ośrodek kultu będzie Ksiądz Andrzej Godlewski. Zebrani nagrodzili tę decyzję gromkimi brawami, co świadczyło o ich wielkim zaufaniu do młodego duszpasterza. Wierni znali Księdza Andrzeja z jego wieloletniej pracy wikariusza parafii Bożego Ciała w Łomży. Tam, w sposób szczególny, opiekował się dziećmi i młodzieżą organizując im obozy harcerskie, wakacje z Panem Bogiem, prowadząc teatrzyk BC 10, przez co zyskał szacunek i życzliwość rodziców. To oni stawali teraz z nim do organizowania nowej wspólnoty.
Od 21 września 1996 roku, bez wydzielania ośrodka duszpasterskiego, rozpoczęło się w kaplicy sprawowanie kultu Bożego. Początkowo odprawiano trzy Msze święte. Coraz więcej wiernych uczestniczyło w nabożeństwach. Kaplica piękniała. Tworzyła się specyficzna atmosfera miłości, ciepła i zaangażowania. Na twarzach przychodzących do kaplicy można było zauważyć radość i satysfakcję. Na podstawie „liczenia wiernych" z 1996 r. stwierdzono uczestnictwo ok. 2700 osób we Mszy św. Stało się jasne, że wierni zaakceptowali nową sytuację... Przez lata mała kaplica tętniła życiem i wypełniała się modlitwą setek wiernych mieszczących się w jej wnętrzu.

Po oddaniu do użytku nowej świątyni parafialnej 14 czerwcu 2009 roku budynek starej kaplicy stał się zbędny. We wtorek rozpoczęła się jego rozbiórka. Tak jak przy jej budowie i przez lata jej funkcjonowania tuż obok był ks. Andrzej Godlewski...

***
historia kaplicy parafialnej parafii pw. Krzyża Świętego w Łomzy na podstawie www.krzyz.4lomza.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę