Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Polscy harcerze uczcili pamięć Druha Szarego

Około 180 harcerzy z całej Polski uczestniczyło w XVII Zlocie Druha Szarego, który w miniony piątek, sobotę i niedzielę odbywał się w Łomży i Drozdowie. Harcerze uczcili w ten sposób 130. rocznicę urodzin pochodzącego z Drozdowa ks. prałata, doktora i harcmistrza Kazimierza Lutosławskiego, wielkiego patrioty i autora krzyża harcerskiego.

Tradycyjnie gościny zlotowiczom udzieliła Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży. Młodzi i starsi o przynajmniej pokolenie goście w szarych i zielonych mundurach przyjechali w piątek i przez trzy dni mieli czas wypełniony od świtu do późnej nocy zabawą, nauką i testami sprawnościowymi. Do Łomży zjechali, m.in., z Moniek, Krotoszyna, Szamotuł, Krakowa, Ostrołęki, Sulejówka i Jedwabnego. W zlocie wzięły udział także trzy łomżyńskie drużyny: Panteon, Exodus i Agada.
Harcerze, noszący krzyż harcerski, zaprojektowany przez Druha Szarego, grali i śpiewali, rysowali na kartach A4 prezentację swojej drużyny do kroniki i projektowali znaczek przyszłorocznego zlotu. Mieli również liczne testy z przepisów ruchu drogowego, przeciwpożarowych i wiedzy o własnej organizacji. W sobotę zwiedzali Muzeum Przyrody w Drozdowie, które ma w zbiorach pamiątki rodu Lutosławskich, i odwiedzili katakumby w kaplicy cmentarnej, gdzie spoczywa ciało Druha Szarego. Oglądali pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu grupy ratowniczej z parafii pw. Krzyża Świętego i rywalizowali w patrolach na trasie Drozdowo – Łomża, wykonując zadania, m.in., z wiedzy o harcerstwie i samarytanki.
W sobotę odbyła się sympatyczna wieczornica, na którą przybyli: kapelan harcerstwa na Białorusi o. Jan Bonikowski, duszpasterz łomżyńskich harcerzy ks. Andrzej Godlewski, starosta łomżyński Krzysztof Kozicki i dyrektor Muzeum Przyrody Anna Archacka. Miłą niespodzianką podczas spotkania było wręczenie druhnie Gabrieli Szczęsnej srebrnej odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, którą nadała naczelnik z Głównej Kwatery ZHP hm Małgorzata Sinica.
- Druhna Gabrysia Szczęsna była bardzo wzruszona -  mówi hm Henryk F. Karwowski HR, dusza zlotu, jego organizator i naczelnik poczt harcerskich w GK ZHP. - Otrzymała tę odznakę jako niestrudzona piewczyni łomżyńskiego harcerstwa i za upowszechnianie idei ruchu harcerskiego, gdy przez przez wiele lat pracowała jako redaktorka w tygodniku „Kontakty”.
W niedzielę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego ks. bp Tadeusz Bronakowski odprawił mszę świętą dla uczestników zlotu. Poczta Harcerska Łomża 101 wydała okolicznościowy datownik, zaś Poczta Polska wydała też własny, wg wzoru przygotowanego przez harcerzy, i przygotowała stoisko, przy którym można było ostemplować na pamiątkę karty pocztowe.
- Atmosfera Zlotu Druha Szarego była jak zwykle super i chociaż trochę dokuczała nam ciasnota, nie narzekaliśmy na brak humoru – cieszy się hm Henryk F. Karwowski. - Dzięki wielu życzliwym sponsorom, mogliśmy godnie przyjąć gości z całego kraju. Organizując zlot, przyczyniamy się do promocji pięknych zakątków Ziemi Łomżyńskiej, rozwoju turystyki kwalifikowanej oraz integracji wszystkich polskich środowisk harcerskich. Oczywiście, z racji świętowania 130. rocznicy urodzin Druha Szarego był także tort urodzinowy, ale najważniejsze, że twórca krzyża harcerskiego trwa w pamięci kolejnych pokoleń młodzieży. Na pewno spotkamy się za rok!
Zlot Druha Szarego zorganizowało Naczelnictwo Poczt Harcerskich w Wydziale Specjalności Głównej Kwatery ZHP.

Tekst: Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę