Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Gotowi na odwilż... nawet gwałtowną

Główne zdjęcie
(fot. Starostwo Powiatowe w Łomży)

230 gospodarstw w okolicach Łomży może zostać podtopionych lub zalanych. Ewakuacja może grozić ponad 900 mieszkańcom – to czarny scenariusz nagłej odwilży w powiecie łomżyńskim. Póki co, pogoda sprzyja mieszkańcom, poziom wód podniósł się nieznacznie. Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, Jan Chludziński podkreśla, że powodzi w regionie łomżyńskim na pewno nie będzie, ale lokalne podtopienia i zalania gospodarstw mogą wystąpić.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. (fot. Starostwo Powiatowe w Łomży)
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. (fot. Starostwo Powiatowe w Łomży)
Specjalistyczne zapory wodne zakupione przez Urząd Miejski w Łomży. (fot. Starostwo Powiatowe w Łomży)
Specjalistyczne zapory wodne zakupione przez Urząd Miejski w Łomży. (fot. Starostwo Powiatowe w Łomży)

W Komendzie Miejskiej PSP w Łomży o sytuacji powodziowej i stanie przygotowań do ewentualnego wylania rzek dyskutował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Strażacy, burmistrzowie i wójtowie wspólnie ustalili, że skutki ewentualnych podtopień odczuć może 28 miejscowości. Najwięcej zagrożonych miejscowości leży nad Narwią (m.in. Włochówka, Sulin, Czarnocin, Piątnica, Kalinowo, Drozdowo, Krzewo Stare, Siemień, Pniewo) – tu ewakuacją mogłoby zostać objętych, w razie konieczności, nawet 590 osób. Leżące nad Pisą miejscowości powiatu łomżyńskiego (Baliki, Morgowniki, Ptaki, Dobrylas, Piasutno Żelazne, Jurki, Poredy) – to kolejnych nawet 169 ewakuowanych.

Jak poinformował z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, Jan Chludziński, w samej Łomży woda zagraża 24 posesjom. W tych położonych w pobliżu Łomżyczki naliczono nawet 100 osób do ewakuacji w przypadku wylania rzeczki. W gminie Zbójna podtopione mogą zostać gospodarstwa w miejscowościach: Dobrylas, Piasutno Żelazne, Jurki i Poredy. W Miastkowie najwięcej zagrożonych posesji (22) jest w miejscowości Rybaki, po kilka także w Czartorii, Nowosiedlinach i Osetnie.
Gmina Łomża zgłosiła narażone najbardziej na podtopienia bądź zalanie wodami Narwi  gospodarstwa w Pniewie (25), Gać zagraża Lutostani i wiosce Koty. Na liście zagrożonych w gminie Piątnica są: Piątnica Poduchowna i Włościańska 3, Czarnocin, Kalinowo, Drozdowo, Niewodowo, Rakowo Boginie i Pęza.

Podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego gminy przedstawiły stan przygotowań do usuwania skutków ewentualnego wylania rzek. Straż pożarna (zarówno JRG jak i OSP) posiada 27 agregatów prądotwórczych, pompy, łodzie i pontony.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę