Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Rozwieszali ulotki obrażające Czeczenów - odpowiedzą przed sądem.

„Nie chcemy was tu”, „Mamy tego dość, won z naszego miasta” – takie hasła i przekreślona flaga czeczeńska były na nalepkach (7 na 7 cm) które dwaj 19-latkowie z Łomży naklejali m.in. w autobusach komunikacji miejskiej. Wczoraj policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn. Jak informuje nadzorujący postępowanie Prokurator Rejonowy w Łomży, Tomasz Wilk, dwóch z nich usłyszało zarzut publicznego znieważenia grupy ludności obywateli czeczeńskiej, trzeci został przesłuchany w charakterze świadka.

Do znieważania Czeczenów miało dojść 18 lutego 2010r.. Tego dnia 19-latkowie, uczniowie łomżyńskich szkół, nakleili  w autobusie MPK ulotkę z napisami w języku polskim i rosyjskim „Nie chcemy was tu”, „Mamy tego dość, won z naszego miasta”. W ten sposób - jak ustaliła prokuratura – doszło do obrażenia obywateli rosyjskich narodowości czeczeńskiej.
- Jest to przestępstwo z artykułu 257 KK – informuje Prokurator Wilk.
Rafał B i Hubert C. - uczniowie jednej z łomżyńskich szkół - wpadli, gdy policja przejrzała nagranie z autobusowego monitoringu. Po przeszukaniu mieszkania jednego z nich, znaleziono jeszcze ponad 600 (wg informacji policji, a wg prokuratury 500) ulotek. Podczas przesłuchania w prokuraturze 19-latkowie wyjaśniali, że ulotki zamówili przez internet na portalu o tematyce nacjonalistyczno-narodowej. Obaj przyznali się też do ich rozklejania. Wobec obu jako środek zapobiegawczy zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 3 lat więzienia.

Rasistowskie ulotki w całym mieście...?
Według dzisiejszej Gazety Wyborczej „wydruki z forum internetowego, na którym obrażani są uchodźcy, rozdawane były w Łomży już w ubiegłym tygodniu. Później walały się w sklepach, autobusach, na poczcie, na dworcach i nawet w szkołach. Na początku tego tygodnia miasto niemal zostało zaklejone nalepkami.”
Gazeta informuje, że o ulotkach policja została powiadomiona już w ubiegłym tygodniu. „Sprawa jednak nabrała tempa dopiero po interwencji wojewody podlaskiego Macieja Żywny.”

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę