Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ambitny LOT nad Łomżą i Ziemią Łomżyńską

Główne zdjęcie
Jerzy Lipiński

- Nie minęły dwa lata, jak powróciłem do rodzinnej Łomży – mówi Jerzy Lipiński (lat 45), który po 20 latach pracy leśnika w Puszczy Augustowskiej od czerwca ub.r. jest społecznie prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska. - Nie opuszcza mnie optymizm, bo mamy potężny potencjał, który można wykorzystać z korzyścią dla mieszkańców i wszystkich, którzy nas odwiedzą!

Wprawdzie LOT powstał pod koniec 2007 r., lecz  przez kilkanaście miesięcy towarzyszyły mu rozliczne perturbacje, związane z rejestracją, której dokonano wreszcie we wrześniu 2009 r. Pionierski okres zaowocował umocnieniem współpracy grona założycieli, wśród których są, m.in., samorządy powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża oraz gmin Łomża, Nowogród, Jedwabne, Wizna, Piątnica i Zbójna. W przedsięwzięcie zaangażowały się liczne instytucje, w tym Regionalny Ośrodek Kultury, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Muzeum Przyrody w Drozdowie i Muzeum Północno-Mazowieckie. Rozwojem LOT są zainteresowane firmy turystyczne, np., Robin, TUR, Żegluga Narwiańska, Statek Bona i Skatur.
- Do tej pory udało nam się do strategii turystycznej województwa podlaskiego wprowadzić niezależną markę Ziemia Łomżyńską, obok Podlasia i Suwalszczyzny – opowiada z zapałem prezes Lipiński. - Opracowaliśmy serię szlaków, które trzeba będzie oznakować i wzbogacić ich infrastrukturę.
Zimową ofertę turystyczną uatrakcyjnią stacja narciarska Rybno i trasy narciarstwa biegowego w Lesie Jednaczewskim i koło Giełczyna na skraju Czerwonego Boru oraz w okolicach Krzewa. Z kolei szlak militarny obejmie nie tylko forty carskie w Piątnicy, ale także rosyjskie, polskie i niemieckie linie obronne. Razem z Muzeum Płn.-Maz. działacze LOT opracowują szlak Puszczy Kurpiowskiej, z akcentem na architekturę kurpiowską i bursztyn kopalny. Szlak średniowiecznych grodzisk nadnarwiańskich będzie wiódł od Nowogrodu, przez Starą Łomżę ze wzgórzem św. Wawrzyńca i Wiznę aż do Samborów. Na to zadanie Urząd Marszałkowski już przyznał dofinansowanie 6 tys. zł. Dzięki temu z pomocą parafii katedralnej, konserwatora zabytków i parku krajobrazowego powstaną duże tablice informacyjne na temat walorów historycznych i przyrodniczych odwiedzanych miejsc oraz tablice kierunkowe, jak do nich dojść i dojechać.
- Nowym produktem turystycznym będzie wodny szlak króla Stefana Batorego, łączący Wisłę przez Narew z Niemnem – entuzjazmuje się prezes. - Oznakujemy dla turystów kajakowych, gdzie są  łowiska ryb i ostoje ptaków oraz w okolicy plaży w Łomży i szkoły w Piątnicy zbudujemy pola namiotowe. Ponadto z Urzędem Miejskim oznakujemy w starej części miasta istniejące i nieistniejące ciekawe zabytki.
Prezes dodaje, że znacznie wzrósł ruch – zwłaszcza turystów z zagranicy i Polski centralnej – po udziale LOT w ubiegłorocznych targach turystycznych w Białymstoku i Poznaniu. W marcu LOT ponownie przedstawi swoja ofertę na targach w Białymstoku, w kwietniu w Warszawie, zaś jesienią w Poznaniu.
- Do tej pory korzystaliśmy z gościnności starosty Krzysztofa Kozickiego, który w budynku starostwa zaoferował nam lokal, ale wczoraj podpisaliśmy w ratuszu miejskim umowę o użyczenie tzw. domu pastora przy ul. Krzywe Koło – cieszy się prezes Lipiński. - Kilka lat ponad stuletni budynek stał pusty i niszczał, ale przywrócimy go do dawnej świetności.
Prace będą trwały etapowo i na razie trudno określić koszt remontu ponad 500 mkw dwóch pięter i podziemi. Zapewne najpierw powstanie tam biuro LOT i Centrum Informacji Turystycznej, połączone z tworzonymi punktami informacji w gminach. Z czasem ma powstać księgarnia, biblioteka i czytelnia z publikacjami o walorach Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Będzie także sala dydaktyczno-wystawiennicza, służąca też do celów kulturalnych kołom twórców i organizatorom plenerów, a może i mała gastronomia.
- Nie wszystko naraz, bo nie damy rady – uprzedza prezes Lipiński. - Liczymy, że remont domku pastora wspomogą finansowo samorządy Łomży, powiatu i gmin, a zastukamy do drzwi wojewody i marszałka. W końcu to nasz wspólny cel, żeby godnie przyjąć gości, dać im atrakcje i promować nasz region. Z turystyki żyje się coraz lepiej i jeśli umie się wykorzystać walory kulturowe, historyczne i przyrodnicze, to można na niej nieźle zarobić.
Lokalną Organizacją Turystyczną kierują: Jerzy Lipiński (prezes), Andrzej Skarżyński (wiceprezes, prowadzi firmę Skatur), Monika Wysocka (sekretarz, pracownica starostwa łomżyńskiego) i Monika Kosiorek-Olbryś (skarbnik, prowadzi zajazd Amigo w Konarzycach).

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę