Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ratusz szuka projektanta grodu

Główne zdjęcie
Tak miałby wyglądać gród w Łomży według koncepcji z końca 2007 roku

Ponad dwa lata temu wydaliśmy niemal równe 60 tys zł na koncepcję średniowiecznego grodu nad Narwią w Łomży. Teraz przyszedł czas na drugi krok w sprawie „Budowy Grodziska Łomżyńskiego”. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej „obiektu kulturalno-sportowo-rekreacyjnego z bali i elementów drewnianych impregnowanych przy ul. Sikorskiego w Łomży”. Gród (jeśli projekt by powstał) byłby więc znacznie mniej okazały niż też z koncepcji.

Najważniejsza część grodu w Łomży według koncepcji z końca 2007 roku
Najważniejsza część grodu w Łomży według koncepcji z końca 2007 roku

Zgodnie z e specyfikacją przetargową pod gród miasto przeznacza działkę o powierzchni 4,5 ha po prawej stronie od mostu Hubala. Projektant, który będzie chciał podjąć się tego zadnia musi uwzględnić wytyczne ratusza, one są oto takie:
1) Wał obronny Grodu będący wałem przeciwpowodziowym zabezpieczającym dziedziniec Grodu przed zalaniem (projektowany na wodę stuletnią)
2) Wał winien być wzmocniony palisadą z okrąglaków korowanych 14-18 cm impregnowanych ciśnieniowo z zabezpieczeniem do kontaktu z gruntem
3) Należy uwzględnić ogrodzenie z ostrokołem drewnianym o wysokości 5 m licząc od poziomu gruntu dziedzińca do zwieńczenia, z okrąglaków korowanych 14-18 cm,  impregnowanych ciśnieniowo z zabezpieczeniem do kontaktu z gruntem
4) Wały skrzyniowe i podestowe ze schodami – ściany z bali nieobrzynanych z ociosaniem korowanych 14-18 cm, impregnowanych ciśnieniowo z zabezpieczeniem do kontaktu z gruntem.
Na terenie zabezpieczonym wałem uwzględnić:
a) wieżę strażniczą z bramą główną do wysokości 10 m z pomostem –zwodzonym-  dla ruchu pieszego (od strony drogi dojazdowej)
b) wieżę z bramą boczną do wysokości 10m z drogą p. poż. (od strony ul. Sikorskiego)
c) budynek karczmy o konstrukcji wieńcowej (zrębowej) z bali nieobrzynanych z ociosaniem, z paleniskiem, kryta gontem drewnianym – 70 osób
d) studnię drewnianą z żurawiem
e) budynek o konstrukcji wieńcowej pow. ok. 100 m2
f) budynek chaty komesa (wodza)
g) półziemianki od 5 do 9 szt
h) scenę- arenę
i) trybuny drewniane 30-50 osób (wkomponowane w wał i ogrodzenie
j) plac turniejowy

Na wykonanie projektu technicznego zwycięzca przetargu będzie miał czas do końca czerwca.
Warto dodać, że zaprojektowanie grodu, to zadanie przenoszone w budżecie miasta z lat ubiegłych i teraz znajduje się na liście tzw. wydatków niewygasłych z 2009 roku. Zapisane na ten cel 150 tys zł urząd „musi” rozliczyć do końca czerwca.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę