Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Popielec rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post, który stanowi przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Środa Popielcowa ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Należy poświęcić więcej czasu dla siebie by w ciszy i spokoju odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania.

Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Popiół to symbol kruchości ludzkiego życia i pokory, a także wewnętrznej przemiany człowieka i oczyszczenia. Obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Wierni rezygnują z potraw mięsnych i tylko raz mogą najeść się do syta. Pozostałe posiłki powinny być skromne.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 1 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 4 kwietnia.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę