Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mija 70. lat od pierwszej masowej deportacji na Syberię

10 lutego 1940r. był siarczysty mróz. Ciemna, głucha noc, od mrozu łamały się gałęzie...W ciągu jednej nocy wywieziono z rodzinnych domów ok. 220 tys Polaków, w tym prawie 2 tys mieszkańców regionu łomżyńskiego. Do domów pukało NKWD, słychać było płacz dzieci i błagania kobiet, nie było litości – mówi Alicja Lewandowska, prezes Stowarzyszenia Sybiraków oddział w Łomży. W grupie wywiezionych znaleźli się jej rodzice, ona urodziła się już na Syberii.

Pani Alicja Lewandowska historię wywózek zna z opowieści 88-letniej mamy.
- Siadamy sobie czasami wieczorem i rozmawiamy o tym, co wydarzyło się 70 lat temu – mówi.
Największa tragedia rozegrała się w Elżbiecinie. W nocy 10 lutego 1940r. wywieziono stamtąd 22 rodziny – ok. 120 osób, z Kraski i Konarzyc – 300 osób. Tej tragicznej, mroźnej nocy z Łomży i okolic wywieziono na Sybir łącznie ponad 1750 osób. Alicja Lewandowska przypomina też miejsca zsyłek.
- Kołyma, Workuta, Norylsk,  Krasnojarsk, Irkuck, Omsk, Donbas, Kazachstan, Borowicze, obowdy Świerdłowski i Tumieński, to symbole martyrologii narodu, białe krematoria – mówi.
Wywiezieni zostali skazani na głód i ciężką pracę ponad siły na 6, 10, 15 lat, a niektórzy "na wsiegda". Sybirak, Ryszard Pokropowicz wrócił z domu dopiero po 50 latach. Co trzeci deportowany pozostał na nieludzkiej ziemi, ponosząc największą ofiarę.
- Tylko Opatrzność Boża, błagalne modlitwy zesłańców i głęboka wiara pozwoliły przetrwać – podkreśla ze wzruszeniem Alicja Lewandowska. Dziś czuje, że ma poczucie obowiązku wobec swojej i innych matek, chce wynagrodzić nieludzkie cierpienie i przekazuje ich historię...
- To bardzo źle, że wojna nas łączy – mówi Lewandowska.
Wskazuje na tutejszy słowiański charakter, który sprawia, że współcześnie ludzie są obojętni na los innych. Naród się jednoczy dopiero, gdy jest wojna.
- Ale powinniśmy na co dzień kierować się wartościami, takimi jak: patriotyzm, miłość do Boga i do drugiego człowieka. Prezes Związku Sybiraków twierdzi, że bez miłości w rodzinie i wychowania w duchu chrześcijańskim, rośnie pokolenie znieczulone na krzywdę innych ludzi...

W 70. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód Związek Sybiraków zaprasza na uroczystości. W środę (10 lutego) w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży o godz. 15 zostanie odprawiona Msza św. Po niej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży wystawią montaż słowno-muzyczny. Będzie to również czas podziękowań. Jedna osoba zostanie uhonorowana Krzyżem Zesłańców Sybiru, kolejną 12 Odznaką Honorową Sybiraka.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę