Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Łomża: Ferie z przeszkodami

Ferie szkolne na półmetku, na półmetku też poważne kłopoty rodziców dzieci ze szkoły specjalnej w Łomży. Dlaczego nikt nie pomyślał, że niepełnosprawne dzieci potrzebują opieki i pomocy także w czasie ferii?

Adam ma dwadzieścia lat, ale zachowuje się jak trzylatek. W ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym, do którego chodzi, teraz są ferie. Adamem i jego kolegami muszą zająć się rodzice: wziąć wolne albo znaleźć opiekę dalszej rodziny.

Szkoła specjalna, która prowadzi ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, tak jak inne szkoły, zgłosiła Urzędowi Miasta plan zajęć dla uczniów w czasie ferii.

Jak mówi Łukasz Czech z Urzędu Miasta w Łomży - Taka informacja wpłynęła również z zespołu szkół specjalnych. Do momentu rozpoczęcia ferii nie mieliśmy żadnych informacji, żeby coś w tej szkole się zmieniło.

Ale zmiana jest ogromna - zamiast zajęć - remont. Ferie ma cała kadra, łącznie z kierownictwem.

Całodzienną opiekę zaoferowało stowarzyszenie Edukator, prowadzące w Łomży przedszkole integracyjne. Rodzice płacą tylko za posiłki. Pracownicy dziwią się, że stale ktoś ich pyta dlaczego pomogli, wyręczając szkołę i samorząd. - To pytanie tak brzmi jakby mnie pani zapytała dlaczego oddycham czy sypiam, jest to oczywiste - mówi Barbara Kuczałek ze Stowarzyszenia Edukator w Łomży.

Rodzice przewidzieli problem - proponowali, aby szkoła specjalna zapewniła dzieciom opiekę w ramach praktyk studenckich. Usłyszeli, że takiej możliwości nie ma. Sami poprosili o rozmowę z rektorem miejscowej szkoły wyższej, która kształci pielęgniarki i rehabilitantów.

Może dobrej woli wystarczy, aby takie zajęcia zorganizować podczas wakacji.

źródło: TVP Białystok - Ewa Sznejder, Obiektyw


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę