Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Wojewoda pokreślił uchwałę kompetencyjną Łomży

Jedenastu niezgodny z prawem zapisów dopatrzyły się służby prawne wojewody w nowej, przyjętej w połowie grudnia, uchwale kompetencyjnej rozgraniczającej uprawnienia Rady Miasta i prezydenta Łomży podczas „nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony”. Zgodnie z ocena wojewody przepisy te zostały podjęte z naruszeniem prawa, więc korzystając ze swoich praw nadzorczy wojewoda stwierdził ich nieważność.

Chodzi o § 3 pkt 5, 6, 7, 9, 10, 11, § 5 ust. 2 pkt 5, § 7, części § 9 ust. 1 o treści: „użyczania”, § 9 ust. 2 w części: „użyczania” oraz § 11 ust. 3 uchwały Nr 396/LIV/09 Rady Miejskiej Łomży z dnia 16 grudnia 2009 r. Prawnicy wojewody dopatrzyli się, że radni miasta albo w nich jeszcze raz zapisują to co już zostało zapisane w ustawach, albo nieco inaczej niż chciał ustawodawca poszerzają lub ograniczają uprawnienia prezydenta. Tymczasem jak zauważa Lidia Stupak, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli PUW, przepisy ustawy o samorządzie gminnym, wyraźnie rozgraniczają zakres kompetencji przyznanych poszczególnym organom gminy tj. radzie oraz wójtowi (prezydentowi), organy te są zobowiązane przestrzegać w poszczególnych sprawach swoich kompetencji i wydanie aktu wykraczającego poza uprawnienie ustawowe należy traktować jako sprzeczne z prawem.

Na rozstrzygnięcie Wojewody służy gminie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę