Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Sędziowie awansowali "w poziomie"

Główne zdjęcie
Uroczystość wręczenia nominacji sędziowskich z udziałem Prezydenta RP (fot. prezydent.pl)

Dwoje sędziów Sądu Okręgowego w Łomży otrzymało w piątek z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego. To sędziowie Elżbieta Świderska i Włodzimierz Wójcicki. Ich miejscem pracy w dalszym ciągu pozostaje jednak Sąd Okręgowy w Łomży, bo to tzw. awans poziomy.

Łomżyńscy sędziowie znaleźli się w grupie 86 sędziów, którzy tego dnia zostali powołani na sędziów Sądu Najwyższego, Sądów Apelacyjnych i Sądów Okręgowych. Była to 40. uroczystość powołania sędziów przez prezydenta Kaczyńskiego.
Podczas wystąpienia Prezydent przypomniał, że sędziowie w Polsce mają ogromną władzę, m.in. ze względu na bardzo szeroki zakres czynności procesowych sądów oraz stopień, w jakim władza sądownicza jest oddzielona od władzy wykonawczej. Odniósł się również do kwestii awansów poziomych, który - podkreślił - jest zwolennikiem.
- To jest awans niejako naturalny – mówił Prezydent. - System sądowy w każdym kraju, w tym i w Polsce, ma kształt piramidy, jest to nieuniknione, a osoba, która dobrze wykonuje swoje obowiązki, często przez wręcz dziesiątki lat, powinna móc zostać uhonorowana - dodał Lech Kaczyński. Prezydent powiedział też, że jego koncepcja jest tylko nieco bardziej elastyczna niż ta, która była wdrażana, a z drugiej strony bardziej honoruje ten awans. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, sędzia mianowany do sądu wyższej instancji w każdej chwili mógłby objąć obowiązki w sądzie administracyjnym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę