Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Rozliczenie z fiskusem przez internet...

„Na tym świecie nie ma nic pewnego, z wyjątkiem śmierci i podatków” mawiał Benjamin Franklin i właśnie po raz kolejny nadszedł czas rozliczenia się z fiskusem. Na rozliczenie się z dochodów osiągniętych w 2009 roku mamy czas do końca kwietnia. Tym razem jednak nie trzeba będzie iść do okienka w Urzędzie Skarbowym, a jak podaje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, wystarczy zasiąść wygodnie przez komputerem z dostępem do internetu. W tym roku Ministerstwo Finansów umożliwiło składanie przez internet zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 bez podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym certyfikatem kwalifikowanym.

Interaktywny formularz, za pomocą którego będzie można wypełnić i wysłać zeznanie roczne, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl Na stronie tej została umieszczona również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić.
Radosław Hancewicz z życzeniami „udanego wypełniania e-PITów” przedstawia najważniejsze informacje na temat składania deklaracji podatkowych za 2009 rok drogą elektroniczną:

1. Nowa usługa skierowana jest do podatników składających zeznania roczne PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39, w tym dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku małżonek składającego zeznanie musi upoważnić go do złożenia zaznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo przesyła się w formie papierowej na druku UPL-1 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (urząd, gdzie podatnik ma obowiązek składać dokumenty rejestracyjne). Jeśli pełnomocnictwo jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Będzie ono skuteczne, aż do odwołania (druk odwołania OPL-1).

2. Ministerstwo Finansów chcąc zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi, wprowadziło bezpłatny podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika: nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2008 rok.

3. Podatnicy mogą złożyć zeznanie droga elektroniczną do końca kwietnia, ale warto pamiętać, że złożenie zeznania przez Internet w ostatniej chwili wiąże się z ryzykiem niedotrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru na czas. Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. W takim wypadku zeznanie nie zostanie złożone w terminie. Dlatego namawiamy do jak najszybszego złożenia zeznania i nie korzystania z drogi elektronicznej komunikacji z urzędem w ostatniej chwili.

4. Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu otrzyma po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza zeznania.

5. Korekty zeznania należy składać drogą papierową.

6. Pomoc Techniczna systemu e-deklaracje, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Telefon (22) 694-49-74; e-mail: info.e-deklaracje@mofnet.gov.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

PS. W załączniku informator o rozliczeniu PIT za 2009 rok przygotowany przez pracownikówIzby Skarbowej w Białymstoku

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę