Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Rzeki już pełne wody...

Główne zdjęcie
Wiosna 1979 rok, fot. wikipedia

Za zwyczaj rozlewiska w dolinach Biebrzy i Narwi tworzą się wczesną wiosną. Tym razem jednak rozlewiska te powstały już jesienią... Zimą kra dodatkowo piętrzy wodę, co sprawia, że poziom zarówno Biebrzy jak i Narwi już dziś utrzymuje się strefie stanu wody wysokiej. Przyrodnicy mówią, że to nic nadzwyczajnego, i przypominają, że co kilkadziesiąt lat rzeki te pokazują jakie potrafią być wielkie. Przypominają też, że ostatnia wielka powódź na Narwi miała miejsce w 1979 roku...

 


- Na razie nie ma obawy, że rok 1979 może się powtórzyć – mówi Ryszard Modzelewski dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego. - Wówczas zaspy śniegu po „zimie stulecia”  sięgały od 70 do 120 cm, na rzekach była gruba na kilkadziesiąt centymetrów warstwa lodu – przypomina.
Powódź 1979 roku zaczęła gdy w marcu przyszło ocieplenie, a padający deszcz spowodowały znaczny wzrost poziomu wody w rzekach i przekroczenie maksymalnych, notowanych wcześniej poziomów wody w Narwi. W 1979 roku poziom rzeki w Ostrołęce sięgnął 6 metrów, a pod wodą znalazła się znaczna część Pułtuska. Dziś do takiej sytuacji na szczęście wiele brakuje, ale z niepokojem na rzekę powinni patrzeć ci, którzy pobudowali swoje domy w danym korycie rzeki, wcześniej zasypując je ziemią.
- Duża woda może podmyć takie nasypy zagrażając zabudowaniom – mówi Modzelewski, dodając że tak naprawdę te domy nigdy tam nie powinny stanąć. - Najstarsi mieszkańcy regionu dobrze wiedzą dokąd Narew potrafi podejść i warto ich posłuchać – mówi.         
Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego dodaje, że dla samej rzeki wielka woda – może nie tak wielka jak w 1979 roku – byłaby pożyteczna. Spływająca kra np. ścięłaby zarośla i trzciny które dziś porastają dolinę rzeki, oraz oczyściła koryto.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę