Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Bezrobocie rośnie

W 2010 rok wchodzimy ze znacznie wyższym bezrobociem niż przed rokiem. Na koniec 2009 roku w łomżyńskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było ponad 5500 osób. Tylko w grudniu rejestry bezrobotnych wzrosły o ponad 300 osób, a w ciągu całego roku liczba bezrobotnych zwiększyła się o 1,5 tys.

Bezrobocie w Łomży rosło już od sierpnia, i to przy wydatkowaniu rekordowy dużych pieniędzy na zaktywizowanie osób pozostających bez pracy.  W 2009 roku 231 osób uzyskało dotacje dla bezrobotnych na start z własną firmą, wydano też 121 refundacji na stworzenie nowych stanowisk pracy. Na prace interwencyjne skierowano 309 bezrobotnych, 329 trafiło do robót publicznych. Poza tym 221 osób zostało przeszkolonych, a aż 682 osoby urząd skierował na staże.

Nowy rok dla części bezrobotnych ma szansę zacząć się jednak nieco lepiej niż stary skończył. Od 1 stycznia 2010 r. wzrósł zasiłek dla bezrobotnych. Wynosi on teraz 717 zł brutto miesięcznie, czyli o 142 zł więcej niż jeszcze kilka dni temu. Prawo do 100 proc. nowego zasiłku dla bezrobotnych przysługuje przez pierwsze trzy miesiące pozostawania bez pracy i to bezrobotnym, którzy przepracowali od 5 do 20 lat. Jeśli pracowali mniej niż pięć lat, dostaną 80 proc. tej kwoty, a jeżeli dłużej niż 20 lat - 120 proc. Później od czwartego miesiąca przysługuje mu zasiłek w wysokości 563 zł brutto. Bezrobotni, którzy korzystali z zasiłku już w 2009 roku, nadal będą otrzymywać zasiłek w takiej samej wysokości, czyli 575 zł brutto.

W tym miejscu warto jednak dodać, że z rzeszy ponad 5500 łomżyńskich bezrobotnych prawo do zasiłku ma tylko kilkanaście procent.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę