Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Szopka

Oto prawdziwy folklor. Fotograficzny skarb z muzealnego archiwum: unikalne zdjęcie kolędników z Zaruzia pod Miastkowem, wędrujących po Łomży w 1977 r. Nie ma tu łatwizny powielania wielowieżowych „szopek krakowskich”, jest oryginalna konstrukcja wzorowana na architekturze wiejskiego kościoła z Mazowsza. Na prowincji jeszcze tkwią korzenie naszej tożsamości, a rodziny są szansą na przetrwanie dawnych obyczajów w najmniej skażonej formie. Pamiętam, że kolędnicy odśpiewali wielozwrotkową pastorałkę, w którą wpleciono lokalne akcenty, m.in. łomżyniankę z osełką masła…Prawdziwy teatrzyk wędrowny, jeden z kolędników ukryty za szopką poruszał kukiełkami. Jest tu obowiązkowy zestaw figurek - Trzej Królowie i Św. Rodzina. Wzruszająco wykonane, z tego co było pod ręką i oszczędne w formie: Dzieciątko owinięte kocykiem, Matka w wiejskiej chuście na głowie… Najsłynniejsza scena przyjścia na świat, jestem przekonany - będzie inspirować kolejne pokolenia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę