Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

Inkluzja

To miłe, że wirtualne muzeum jest coraz chętniej odwiedzane: 60 odcinków otwierano 45. 000 razy…Na dobry początek Nowego Roku 2010 weźmy pod lupę maleńki bursztyn (20 x 8 mm) znaleziony na Kurpiach rarytas, w którym jak w pułapce zastygło kilka mrówek sprzed ok. 40 mln lat… Wg R. Kulickiej uwięzione inkluzje zwierzęce to 4 szt Formicidae oraz 2 szt Cicododea. Bursztyn z formy naciekowej: przeźroczysty, żółto - miodowy z wyraźnymi granicami poszczególnych warstw żywicy. Wg maszynopisu Chętnika: „ze wsi Lipniki, pow. ostrołęcki, z r. ok.1800, od bursztyniarza miejscowego”, który obrobił go na kształt koralika ok.1860 roku. Przechowany w rodzinie Górskich, nabyty w 1919 r. przez Adama Chętnika dla Stacji Naukowo-Badawczej w Nowogrodzie, trafił w 1948 r. do Muzeum w Łomży, gdzie w 1978 r. padł łupem prymitywnych złodziei; wrzucony do plastikowego worka po nawozach sztucznych - odzyskany wraz z innymi bursztynami dzięki łomżyńskim stróżom prawa. Po oczyszczeniu zniszczonej powierzchni czeka na zwiedzających….jak dobrze pójdzie za rok, po zakończeniu remontu siedziby Muzeum. Łatwiej to oczekiwanie znieść dzięki wirtualnym spotkaniom z zabytkami.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę