Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Petardy tylko w Sylwestra i Nowy Rok

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

W miejscach publicznych na terenie całego Województwa Podlaskiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie wydał wojewoda podlaski Maciej Żywno. Zakaz nie obowiązuje 31 grudnia i 1 stycznia, czyli w Sylwestra i Nowy Rok, oraz dwa tygodnie później (13, 14 stycznia), gdy nowy rok witają wyznawcy prawosławia.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody używanie wyrobów pirotechnicznych w terminach dozwolonych może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.
Za naruszenie wprowadzonego zakazu grozi grzywna – nawet do 5 tys zł. Sankcje stosuje się również do osoby, która nakłania lub dopuszcza do używania wyrobów pirotechnicznych wbrew zakazowi.

Warto dodać, że specjaliści z inspekcji handlowej, którzy co roku kontrolują punkty sprzedające petardy, zalecają aby ze względów bezpieczeństwa kupując materiały pirotechniczne zwrócić uwagę na to czy są one oznaczone znakiem NWP (nie wymaga zezwolenia), czy ich budowy nie wykazują żadnych wad mechanicznych i czy układy podpałowe są zabezpieczone przed przypadkowym podpaleniem, a petardy posiadają instrukcję obsługi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę