Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Pracowita ostatnia sesja

Niezwykle pracowita sesja czeka dziś radnych miejskich Łomży. Zazwyczaj ostatnie w roku spotkanie radnych związane było tylko z przyjęciem tzw. wydatków niewygasłych, czyli rozpisania na kilka miesięcy przyszłego roku pieniędzy, które miały być wydane w tym roku. Tym razem jednak radni Łomży, nie tylko mają przyjąć wydatki niewygasłe na kwotę niemal 8,67 mln zł, ale także m.in. uchwalić przyszłoroczny budżet miasta i wprowadzić czasowy zakaz zabudowy w południowo-wschodniej części miasta.

Łącznie dziś radni Łomży mają przyjęć  siedem różnych uchwał. Najważniejsza z nich to plan przyszłorocznych dochodów i wydatków miasta. Zgodnie z przedstawionym projektem i zgłoszonymi kilkunastoma autopoprawkami prezydenta dochody Łomży w 2010 roku mają sięgnąć kwoty 234,6 mln zł, a wydatki przekroczą 273 mln zł. Planowany deficyt w ogromnej większości ma zostać pokryty z zaciągniętych kredytów.
W budżecie tworzy się rezerwy w wysokości ponad 2,5 mln zł, przy czy ponad połowa tej kwoty zapisana jest jako rezerwa na oświatę (1.333.083 zł), a następny milion dla instytucji kultury.
Z ponad 273 mln zł wydatków ponad 190 mln to wydatki na realizację zadań bieżących, a pozostałe 82 mln zł zapisano na inwestycje. To przede wszystkim kontynuowanie rozpoczętych już przedsięwzięć. Największą z nich jest budowa miejskiej pływalni przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, a którą zapisano ponad 17 mln zł. Nieco mniej – ponad 14 mln zł pochłonie kontynuacja modernizacji Stadionu przy ul. Zjazd, a trzecie miejsce pod względem kosztowności zadania zajmuje „budowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla miasta Łomża i okolicznych gmin” na którą zapisano ponad 13,5 mln zł. Wszystkie te zadania realizowane są przy znaczącym wsparciu środkami zewnętrznymi.
Wśród inwestycji drogowych najcenniejsza jest ta opisana jako „usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – ul. Piłsudskiego (od ul. Sz. Zambrowska do ul. Poznańskiej), Al. Legionów (od ul. Piłsudskiego do granic miasta, i Spokojna (od obecnego zakończenia do ul. Piłsudskiego)” na co zapisano niemal 10,5 mln zł, przy czym – jak na razie w budżecie miasta jako główne źródło jej sfinansowania są wymienione kredyty.

Kolejnym wielkim przedsięwzięciem, które mają dziś zrealizować radni Łomży jest przyjęcie (bądź nie) uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowo-wschodniej części miasta Łomży. Dotyczy on terenu od okolic ulicy Zdrojowej i Starej Łomży do Szosy Zambrowskiej i dalej na zachód aż po Zawady Przedmieścia. Głównym celem przyjęcia uchwały jest zaś wprowadzenie zakazu zabudowy. W samej uchwale nie określa się jak długo zakaz zabudowy tych terenów miałby obowiązywać. W uzasadnieniu wiceprezydent Marcin Sroczyński podaje, plan z zakazem obowiązywałaby 2-3 lata do czasu opracowania i uchwalenie nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, a następnie musiałby być zmieniony zgodnie z nowym Studium.

Jeszcze innym problemem z którym na koniec roku zamierzają się zmierzyć radni to zmiany w statucie miasta. Zgodnie z zamierzeniami zmiany te mają m.in. umożliwić mieszkańcom większą możliwość zapoznania się działalności poszczególnych radnych np. przez umieszczenie w internecie nagrania całej sesji i załączania do protokołu imiennych wyników glosowań. Dyskusja o konieczności wprowadzenia takich zmian trwa w radzie już kilka miesięcy odkąd za 65 tys zł zakupiono system umożliwiający elektroniczne  głosowanie radnych i przemawianie z miejsc na których siedzą.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę