Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Strażnik od dziś może więcej...

Samochodem z „kogutem” lub konno, uzbrojeni w paralizatory, zatrzymają i przeszukają podejrzanego i jego bagaż... Strażnicy miejscy na gwiazdkę zyskali nowe uprawnienia. Bogdan Rutkowski, komendant Straży Miejskiej w Łomży, zapowiada że nie ze wszystkich możliwości, przynajmniej na razie, będą korzystać nasi strażnicy. - Koni nie planujemy kupować, na razie nie ma także potrzeby aby łomżyńskich strażników wyposażać w paralizatory – mówi Rutkowski.

Nowe uprawnienia strażników to dokonywanie kontroli osobistej, przeglądanie zawartości podręcznych bagaży, stosowanie paralizatorów na które nie jest wymagane pozwolenie na broń, korzystanie z koni przy przywracaniu porządku publicznego lub w celu ujęcia osoby oraz możliwość włączenia na pojeździe sygnałów dźwiękowych i świetlnych – fioletowego koguta - by szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.
- Zmiany porządkują status strażnika miejskiego – mówi komendant Rutkowski.
W jego ocenie najważniejszą jest ta dająca możliwość przeszukania podejrzanego i jego bagażu. Uprawnienie  to ma być stosowane gdy pojawi się uzasadnione podejrzenie popełnienia przez tę osobę czynu zabronionego pod groźbą kary, lub gdy funkcjonariusze zatrzymają osobę stwarzającą zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego albo mienia.
Nowe przepisy pozwalają strażnikom np. sprawdzić czy w torbie osoby, którą  podejrzewają o kradzież, są schowane łupy pochodzące z tej kradzieży. Dotychczas aby to zrobić strażnicy musieli wzywać na pomoc policjantów.
Widoczną dla wszystkich zmianą mają być fioletowe koguty na dachach samochodów straży miejskiej. Te – jak mówi komendant – mają pojawić się na początku roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę