Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Złotówki do kieszeni

Ponad połowa wydatków bieżących Łomży w 2008 roku poszła na wynagrodzenia i pochodne. W tej klasyfikacji samorząd miasta zajmuje jedno z ostatnich miejsc na liście przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Niemal taki sam procent uzyskał także powiat łomżyński, w tym wypadku jednak jego wynik jest co najmniej dobry. Z wydatkami na wynagrodzenia i pochodne rzędu 53% wydatków bieżących powiat znalazł się w pierwszej 30 na ponad 300 jednostek. Przedostatnie miejsce w tej klasyfikacji zajął powiat grajewski.

Wydatki bieżące samorządów to największa część budżetów samorządowych. Według statystyk resortu finansów stanowią one nawet 80% wszystkich wydatków jst. Pozostałe 20% to wydatki majątkowe – przede wszystkim inwestycje.
W zależności od jednostki od 16% do 73% wydatków bieżących samorządów stanowią koszty związane z wynagrodzeniami i pochodnymi. W sumie w 2008 roku na płace urzędników gminnych i np. instytucji związanych z oświatą i wychowaniem przekazano blisko 50 mld złotych (budżety wszystkich jest to kwota 145 mld zł).

Wśród miast na prawach powiatu najwyższy współczynnik wydatków na wynagrodzenia i pochodne w wydatkach bieżących w ubiegłym roku miała Ostrołęka. Tu ten współczynnik wyniósł 58%. Zaledwie pięć oczek wyżej – 52,7% - jest Łomża, a na samym szczycie tabeli znalazł się Tarnobrzeg z wydatkami na płace rzędu 17%.

W powiatach ziemskich tabelę zamyka (przedostatnie miejsce na ponad 300 jednostek) powiat grajewski, gdzie współczynnik ten wyniósł 72,5%. Zaledwie kilkanaście oczek wyżej są powiaty wysokomazowiecki i zambrowski. Powiat kolneński z współczynnikiem na poziomie 63% znajduje się w połowie tabeli, a na jej początku - 28 miejsce  - z wydatkami na wynagrodzenia i pochodne na poziomie 53% wydatków bieżących znalazł się powiat łomżyński.

Rankingi wszystkich samorządów pod względem obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne w 2008 roku opublikował serwis samorządowy PAP.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę