Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

ZUS straszy i kontroluje

Od stycznia do końca września 2009 roku kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontrolowali ponad 2700 chorych mieszkańców województwa podlaskiego, którzy przebywali na „chorobowym”. Połowę z nich wezwał i przebadał ponownie zusowski lekarz-orzecznik. Według danych ZUS w stosunku do ponad 15% z nich zdecydował o skróceniu okresu pobytu na zwolnieniu. Jeszcze lepsze wyniki przyniosły kontrole chorych przebywających na zwolnieniach. Prawo do zasiłku chorobowego odebrano mniej niż 3% odwiedzonych w domach. Niemniej ZUS podkreśla, że akcja wzmożonej kontroli jest sukcesem, bo instytucja w ciągu trzech kwartałów odzyskała prawie 113 300 zł.

Spośród 1427 chorych wezwanych przez lekarzy orzeczników z ZUS długość zwolnienia lekarskiego podważano w 236 przypadkach.
- Dzięki skróceniu zwolnień ZUS zaoszczędził 33 303 zł - podaje rzecznik białostockiego oddziału ZUS, Anna Krysiewicz.
ZUS sprawdzał także, co robią chorzy przebywający na  zwolnieniach. Z zaskoczenia  skontrolowano ponad 1300 pacjentów. W 36 przypadkach zdecydowano o odebraniu prawa do zasiłku chorobowego.
- Zdarzyło się, że pacjent na zwolnieniu lekarskim wyjechał za granicę, inny wziął zwolnienie u jednego pracodawcy, a pracował u drugiego – wylicza Anna Krysiewicz.
W takim przypadku „chory” nie dostał wcale zasiłku chorobowego, albo, jeżeli już je otrzymał, musiał całą kwotę zwrócić.
- Oddział ZUS w Białymstoku, dzięki kontroli zasadności wykorzystywania zwolnień lekarskich, przez 3 kwartały br. uzyskał zwrot zasiłków na kwotę 79 tys 978 zł. - wylicza Krysiewicz.

„Lewe” zwolnienia są i będą?
- Lekarze niezbyt przykładają się chyba wypisując zwolnienia, wydają je niefrasobliwie – twierdzi rzecznik białostockiego ZUS. W grę wchodzi również proceder wydawania dokumentów „po znajomości”.
- Kolega, protegowany, znajomy po ciotce, ale  lekarz może też oceniać stan pacjenta na dzień dzisiejszy, który kilka dni później ulega znacznej poprawie; nie wiadomo do końca, jak jest przyczyna, to tylko gdybanie – mówi Anna Krysiewicz.
Podkreśla, że kontrole były, są i będą przeprowadzane. Przypomina, że  leżą one w gestii ZUS, ale do pracodawców, którzy wypłacają zasiłki chorobowe i mogą zawsze skontrolować prawidłowość wykorzystania zwolnienia przez pracownika. Ale robią to niezwykle rzadko...

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę