Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Sprawdź czy możesz dostać większą emeryturę

Już ponad 300 tysięcy emerytów i rencistów złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przeliczenie swojego świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. - Każdy kto złoży podobny wniosek do końca tego roku może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009r. - zachęca Anna Krysiewicz rzecznik prasowy białostockiego oddziału ZUS.

Chodzi o tzw. „okresy zerowe”, które uznane zostały przez ZUS za okresy składkowe, ale brakuje dokumentacji potwierdzającej wysokość wynagrodzenia w tym czasie. Jeżeli taki okres wliczany był do podstawy wymiaru emerytury lub renty, do końca 2008 r. ZUS musiał przyjmować, że wynagrodzenie w takim okresie wynosiło zero złotych.
Jednak od początku 2009 r. istnieje możliwość przeliczenia świadczeń z wykorzystaniem wynagrodzenia minimalnego w okresach za które brak dokumentacji płacowej.
- Na wniosek zainteresowanego ZUS zastąpi każdy „zerowy” miesiąc wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub renty minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem, wyliczanym proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym – wyjaśnia Krysiewicz.
Pozytywnie rozpatrzone wnioski złożone do końca 2009 r. roku będą skutkować przeliczeniem świadczenia z wyrównaniem od 1 stycznia. Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 grudnia 2009 r. emerytura lub renta w przeliczonej wysokości będzie przysługiwała od początku miesiąca w którym wniosek został złożony.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę