Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zakończył się Rok Brunonowy

Główne zdjęcie
Bp Stanisław Stefanek podczas Konferencji Episkopatu Polski w Łomży

W Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata wierni w Diecezji Łomżyńskiej zakończyli rok św. Brunona z Kwerfurtu. Główne uroczystości odbyły się wieczorem w Katedrze łomżyńskiej. Podczas Mszy Świętej ks bp Stanisław Stefanek konsekrował nowy ołtarz Katedry i poświęcił odnowione wnętrze pięciowiekowej świątyni.

Autorem projektu ołtarza jest prof. Czesław Dźwigaj z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze elementy nowej, odlanej w brązie, nastawy ołtarzowej pojawiły się w Łomży w połowie czerwcu. Złożono je, przed odbywającymi się w Łomży głównymi uroczystościami związanymi z 1000-leciem śmierci św. Brunona, gdy w Katedrze łomżyńskiej Mszę Świętą jubileuszową, pod przewodnictwem prymas Józefa Glempa, sprawowali  hierarchowie Episkopatu Polski.
Było to największe wydarzenie roku brunonowego w Łomży, a wspólną modlitwę kardynałów,  arcybiskupów i biskupów w Katedrze poprzedziło odbywające się w budynku WSD Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
„Osoba naszego Patrona, apostolskie dzieło i męczeńska śmierć św. Brunona została ukazana dzieciom, młodzieży i dorosłym przez organizowane konkursy wiedzy religijnej, a szczególnie przez katechezę szkolną, czytane w kościołach przed Mszą św. opracowania dla dorosłych, media diecezjalne, obrazy i pamiątki religijne w naszych domach” - podkreślał bp. Stanisław Stefanek w liście pasterskim z okazji zakończenia Jubileuszowego Roku św. Brunona, który przed tygodniem był odczytywany w kościołach łomżyńskich. 
„Stajemy wobec nowych zadań – tysiącletni dorobek naszych ojców mamy przekazać pokoleniu, które jest naszą młodzieżą dzisiaj, a jutro będzie gospodarzem ziemi oznaczonej Krzyżem Chrystusa przez misję św. Brunona z Kwerfurtu” - dodawał biskup wyznaczając nowe zadania Kościoła Łomżyńskiego na najbliższe tygodnie, miesiące i lata. - „Nasz program konkretyzujemy wg wielokrotnie przypominanych zadań: podstawowe, sakramentalne, duszpasterstwo, zdynamizować szczególną troskę o młodzież, zwłaszcza przed bierzmowaniem, uruchomieniem specjalnej katechezy przedmałżeńskiej, poszerzeniem zakresu usługi poradni rodzinnych, ożywieniem parafialnych kół Caritas oraz różnych form wolontariatu. Troska o naukę dzieci i młodzieży z rodzin materialnie uboższych staje się dla nas wszystkich wyzwaniem chwili i egzaminem z naszej chrześcijańskiej solidarności.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę