Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Coraz więcej domowej przemocy

Prawdziwe oblężenie przeżywa Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łomży. Liczba udzielonych przez pracowników placówki porad wzrosła trzykrotnie w ciągu zaledwie trzech lat. Ośrodek w pierwszym roku funkcjonowania (2007 r.) udzielił ponad 260 porad, rok później było już prawie 600, a od 1 stycznia 2009 do chwili obecnej liczba udzielonych porad wzrosła do prawie 800. Pracownicy placówki szacują, że koniec roku zamkną okrągłym tysiącem. - Jest więcej przemocy, wzrosła też świadomość ofiar, które częściej proszą o wsparcie – mówi kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży, Anna Maksymiuk.

Zdecydowana większość klientów ośrodka to kobiety – ofiary przemocy psychicznej i fizycznej. W ciągu trzech lat do placówki przyszło zaledwie 4 mężczyzn, którzy prosili głównie o poradę prawną. Na potrzebujących w budynku przy ul. Wojska Polskiego 161 czeka też terapeuta i psycholog, a także hostel dla matek z dziećmi. Dla ofiar przemocy przygotowano 2 pokoje z kanapą i piętrowymi łóżkami oraz łóżeczkiem dla noworodka. Matki mogą odpoczywać w świetlicy, a ich pociechy bezpiecznie bawić się w kąciku z zabawkami.
- Dajemy im schronienie w celu izolacji od sprawcy, a w trakcie pobytu przygotowujemy plan naprawy rodziny – mówi Anna Maksymiuk.
Jeżeli matka zrozumie, że nie chce więcej tak żyć, ośrodek pomaga jej stanąć na nogi. Realizuje też programy naprawcze dla sprawców przemocy.
– To szansa na poprawę relacji rodzinnych – mówi dyrektor ośrodka. 

Przez 3 lata w hotelu mieszkało ok. 20 matek z dziećmi. Mogły tam przebywać przez pół roku,  jeżeli nie miały dokąd wrócić, ośrodek przedłużał im pobyt  na kolejne miesiące. W chwili, gdy odwiedziliśmy placówkę, nie było w niej mieszkańców.
– Większość rodzin ponownie mieszka razem, alkoholicy-sprawcy przemocy odbywają indywidualną terapię w ośrodku uzależnień i powoli próbują odbudować rodzinne więzy – podkreśla dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
To alkohol jest główną przyczyną agresji ojców, którzy dręczą psychicznie i fizycznie członków rodziny. Wielu w dzieciństwie doświadczyło przemocy domowej i powiela zachowania w dorosłym życiu. Jeżeli trafia w ręce specjalistów, ma szansę na w miarę normalne życie.
– Mamy coraz więcej przemocy w rodzinach, ale także problemów wychowawczych – przyznaje Anna Maksymiuk.
Do ośrodka przychodzą zaniepokojone matki, które nie radzą sobie z wychowaniem dzieci. A te coraz częściej są świadkami przemocy.
- Rodziny żyją w stresie, cierpią na brak poczucia bezpieczeństwa, to wszystko rzutuje na dzieci, które w takich rodzinach nie potrafią funkcjonować – podkreśla Maksymiuk.
Ośrodek przygotował specjalną konferencję, która ma podkreślić wagę rosnącego problemu. Spotkanie ph: „Dziecko w rodzinie dotkniętej przemocą” odbędzie się 24 listopada (w godz. 9.00-12.00) w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży. Konferencja adresowana jest do osób, które w swojej pracy mogą spotkać się z dziećmi z rodzin dotkniętych przemocą...

as

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Łomża, ul. Wojska Polskiego 161 (na I piętrze Przychodni Rejonowej „na Bawełnie”) tel. 086 216 98 20


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę