Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Na pomoc harcerstwu

Wolny czas wolą spędzać w harcówce czy na biwaku niż przed telewizorem. Zamiast chipsów wybierają polowe jedzenie i zielony mundur na rajd lub nocną wędrówkę. Chociaż mają w szeregach tylko trochę ponad 400 druhen i druhów, nie poddają się. W Hufcu Łomża wierzą, że – jak w monografii „Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś” - ZHP ma przyszłość. Dlatego instruktorzy obecni i ci sprzed lat powołali Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego.

Kilkudziesięciu gości, którym bliski jest krzyż i lilijka, we wtorek, 27 października, do auli I LO na harcerską wieczornicę Hufca Łomża. Pomimo trapiących harcerstwo bolączek życie łomżyńskich harcerzy - w relacji komendantki hufca Doroty Górskiej - wygląda imponująco. Setki zbiórek, rajdów, biwaków i obozów, podczas których dzieci i młodzi poznawali najbliższą okolicę i Polskę. Wśród harcerskich inicjatyw były, m.in., głośne i zdobywające popularność rekonstrukcje historyczne z 1918 i 1939 r., oraz ogólnopolskie manewry techniczno-obronne. Barwną opowieść ilustrowały wyświetlane na ekranie zdjęcia i wspólnie  śpiewane harcerskie piosenki.
Łomżyńscy harcerze w tym roku podjęli się także wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest udokumentowanie i opisanie własnej, blisko 100-letniej historii. Okoliczności powstania na ten temat książki ukazała hm Elżbieta Prószyńska. Zaczęło się od porządków w budynku hufca przy ul. Polowej, w trakcie których druhowie znaleźli w szafie karton zdjęć. Niestety, większości nie udało się dotąd opisać. Dlatego w auli stanął stolik z setkami fotografii, na których goście próbowali odnaleźć siebie lub znajomych i określić czas i miejsce wydarzenia. Z części archiwalnych zdjęć dh Edward Stefanowicz przygotował 25 plansz tematycznych, prezentowanych po raz pierwszy dwa lata temu. Kolejnym etapem porządkowania wiedzy o przeszłości jest publikacja „Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś od 1913 roku”, którą zaprezentowano gościom wieczornicy.    
Pionierskiego przedsięwzięcia podjęło się siedmioro, każdy w stopniu harcmistrza, autorów artykułów: Dorota Górska, Henryk Karwowski, Krystyna Mieszkowska, Elżbieta Prószyńska, Edward Stefanowicz, Mirosław Walczyk i Ludwik Żelechowski. W dziele zbiorowym są fragmenty pracy magisterskiej Jolanty Borysewicz, której promotorem był prof. Adam Dobroński.
„Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś” to liczące blisko 250 stron wydawnictwo, będące nie lada gratką dla wszystkich, którzy kiedyś harcerzami byli, teraz nimi są lub dopiero będą. Głównie dlatego, że z okruchów wspomnień i ocalałych dokumentów udało się zbudować opowieść nie tylko o czasach i ludziach, którzy minęli, ale i o nadal aktywnie tworzących ZHP. Książka zawiera zarówno osobiste wspomnienia druhen i druhów, jak i relacje z bogatych dziejów harcerstwa międzywojennego i powojennego.
Przykro to pisać, ale fotografie przypominają jakością te z książek w PRL-u z okresu stanu wojennego: większość zamazana i nieczytelna. Wiadomo, że archiwalny materiał fotograficzny jest w nie najlepszym stanie; stąd tym większej trzeba ostrożności i przezorności, aby po druku nie nadawał się do kosza. Warto wziąć to po uwagę, zanim powstanie drugi i trzeci tom skądinąd ciekawej i wartościowej publikacji.

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego
Phm Adam M. Frączek przedstawił najnowszy element losów ZHP w naszym regionie, czyli  Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego, które powstało w październiku 2008 r. Stowarzyszenie ma za cel propagować wśród dzieci, młodzieży i dorosłych idee harcerskie oraz wspierać działania jednostek ZHP. Powinien wśród nich znaleźć się remont zaniedbanej z braku funduszy bazy w Nowym Młynie. W skład zarządu weszli: prezes Adam M. Frączek, wiceprezes Zbigniew Dobkowski, skarbnik Barbara Piętek, sekretarz Monika Rosochacka i członek Arkadiusz Ostrowski. Oprócz skutecznego występowania do samorządów o dofinansowanie harcerskich imprez, społecznicy odnieśli pierwszy duży sukces. Stworzyli program „Łączymy pokolenia”, na który Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przyznał im 135 tys. zł na dwa lata. Dzięki temu Hufiec Łomża wzbogacił się o laptop, rzutnik do prezentacji i aparat fotograficzny. Projekt zawiera osiem zlotów, rekonstrukcje historyczne obrony Łomży na fortach w Piątnicy, obrony odcinka Wizna na Górze Strękowej przez oddział kpt. Władysława Raginisa i rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 r. przez grupę Leona Kaliwody. Ponadto młodzi uczestniczą w spotkaniach z seniorami w miejscach wydarzeń historycznych.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę