Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kołakowski: ośrodek dla uchodźców w Łomży powinien zostać zlikwidowany

Główne zdjęcie
Poseł Lech Kołakowski

- Będę kontynuował działania zmierzające do likwidacji ośrodka dla uchodźców w Łomży – zapowiada poseł Lech Kołakowski. Dziś poseł otrzymał odpowiedź na swoje wystąpienie do szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, o jak najszybszą likwidację ośrodka dla uchodźców przy ul. Wesołej w Łomży. Poseł twierdzi, że kilkustronicowa odpowiedź go nie zadowala, gdyż nie ma tam odniesienia do meritum sprawy. Poseł utrzymuje, że lokalizacja ośrodka w Łomży jest zła dla „skoszarowanych” tu uchodźców jak i dla mieszkańców Łomży.

Pod obszerną, kilkustronicową, informacją przekazaną posłowi podpisał się Arkadiusz Szymański, dyrektor generalny Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Podaje w niej m.in. że dziś w Polsce w dyspozycji Urzędu jest 19 ośrodków. Spośród nich 15 – tak jak i ośrodek w Łomży – jest wynajmowanych od podmiotów zewnętrznych świadczących usługi na rzecz Urzędu.  Ośrodki te są wyłaniane w przetargach, a przystępujący do nich przedsiębiorcy (właściciele hotelów) zobowiązani są do poinformowania miejscowych władz (wójta, burmistrza, prezydenta) o zamiarze przeznaczenia oferowanego obiektu na ośrodek dla cudzoziemców.
Z przedstawionych przez Arkadiusza Szymańskiego danych wynika, że we wszystkich 19 ośrodkach w Polsce przebywa obecnie 3598 cudzoziemców, a w łomżyńskim ośrodku przy ul. Wesołej jest ich 230. Z pomocy pieniężnej udzielanej poza ośrodkiem na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej korzysta 2243 cudzoziemców, w tym w Łomży 80.
Dyrektor Szymański podkreśla, że cudzoziemcy pozostają pod opieką Urzędu wyłącznie w czasie trwania procedury uchodźczej. Po jej zakończeniu cudzoziemcy są zobowiązani do opuszczenia ośrodka.
W zakończeniu listu Szymański zaprasza posła Kołakowskiego do „uczestnictwa w działaniach” w Łomży i województwie, „które przyczyniłyby się do usprawnienia procesu adaptacji cudzoziemców, rozwiązania powstałych trudności w tej materii”.
- Jestem zdania, iż wspólna inicjatywa pomogłaby wykluczyć tak radykalne rozwiązanie jak likwidacja ośrodka, która byłaby najbardziej krzywdząca dla jego mieszkańców – podkreśla dyrektor generalny Urzędu ds Cudzoziemców.

Poseł Lech Kołakowski odpowiada, że z żądania likwidacji ośrodka w Łomży nie zamierza  ustąpić.  Zapowiada, że wystąpi do sejmowego biura prawnego o sprawdzenie możliwości, jakie daje obecny stan prawny, aby ośrodek zlikwidować. Zapowiada także, że „niezwłocznie” wystąpi do Rady Miasta Łomży i prezydenta Jerzego Brzezińskiego, aby oni także oficjalnie zajęli stanowisko czy chcą tego ośrodka w mieście czy też nie.
Poseł utrzymuje, że uchodźcy ,,koszarowani” w dużych ośrodkach – takich jak w Łomży czy pobliskim Czerwonym Borze - nie są właściwie traktowani i nie mają szans na integrację ze społeczeństwem Polski.

cz
pon, 19 października 2009 15:18
Data ostatniej edycji: pon, 19 października 2009 15:21:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę