Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

„Tajny” protokół nie jest tajny

Prezydent Łomży musi przekazać radnym z Komisji Rewizyjnej protokół z kontroli dokonanej w urzędzie przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Tak wynika z odpowiedzi prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, która właśnie otrzymali członkowie Komisji Rewizyjnej. Prezydent Jerzy Brzeziński od lipca odmawia przekazania radnym kserokopii dokumentu, argumentując że nie ma takiego obowiązku. Podkreśla przy tym że działa zgodnie z prawem, bo dokument radnym „udostępnia” - członkowie komisji mogli się z nim zapoznać w pokoju Skarbnika Miasta. Okazuje się jednak, że nie tylko radni uważają, że takie działanie nie jest zgodne z prawem.

„Stosownie do art. 12 ust.1 ustawy o finansach publicznych  gospodarka środkami finansowymi jest jawna” - podkreśla Stanisław Srocki prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, w piśmie przesłanym radnym z Komisji Rewizyjnej. - „Jedną z form realizacji zasady jawności jest zapewnienie radnym dostępu do informacji o wynikach kontroli finansowej. Przepis ustawy nie określa sposobów  w jaki dostęp do informacji o wynikach kontroli ma być realizowany w praktyce. Zapewnienie dostępu, o którym mowa w przywołanych przepisach winno być zatem interpretowane w świetle fundamentalnego charakteru zasady jawności finansów publicznych. W tym kontekście udostępnienie protokołu kontroli do „wglądu” powinno nastąpić w sposób umożliwiający skorzystanie z prawa przysługującego radnym bez żadnych przeszkód.
W ocenie Izby wgląd do protokołu nie jest też jedynym możliwym sposobem urzeczywistnienia uprawnień radnych wynikających z art. 12 ustawy, istotą bowiem omawianej regulacji nie są techniczne kwestie dostępu do informacji lecz jej przekazania uprawnionym odbiorcom” - jeszcze na zakończenie podkreśla prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

Przypomnijmy chodzi o protokół z kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową na przełomie 2008 – 2009 roku. RIO dopatrzyła się wielu nieprawidłowości, a po kontroli o jednej z nich powiadomiła nawet prokuraturę, która wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu Miejskiego w Łomży w związku z przeniesieniem własności nieruchomości gruntowej. Śledztwo  od kwietnia 2009 roku prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku i na jej polecenie w wakacje na przesłuchania do Białegostoku wezwano wszystkich radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Łomża. Dopiero wówczas o kontroli i jej wynikach dowiedzieli radni. W połowie lipca Rada Miasta poleciała Komisji Rewizyjnej „przeanalizowanie protokół kontroli RIO wraz z wystąpieniem pokontrolnym”. Niestety prezydent odmawia przekazania radnym kserokopii liczącego kilkaset stron dokumentu, co w ich ocenie uniemożliwia faktyczne zbadania sprawy.

cz
pon, 19 października 2009 07:13
Data ostatniej edycji: pon, 19 października 2009 07:16:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę