Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Motyka

W muzealnej kolekcji neolitycznych narzędzi gospodarczych, sprzed ok. 6 - 4 tysięcy lat, znalezionych w okolicach Łomży, są motyki z poroży jelenia i łosia. Różnej wielkości i kształtu, co zależało od dostępnego wówczas surowca, a w rezultacie pełniło odpowiednie do trwałości funkcje podstawowe lub pomocnicze. Otwory na stylisko wiercono okrągłe albo - jak w tym przypadku - podłużne. Prezentowany okaz mógł służyć jako kopaczka do spulchniania ziemi pod siew, choć w razie potrzeby mógł pewnie przydać się także do obrony… Jest interesujący jeszcze z jednego powodu: posiada kilka tajemniczych, podwójnie ciętych ukośnych znaków. Skoro są tej samej głębokości i zgrupowane w jednym miejscu, wskazywałoby to na przemyślane, intencjonalne wykonanie… czyżby właściciel postanowił oznaczać ilość sezonów, w których narzędzie było sprawne ?


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę