Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Chętnych na „schetynówki” więcej, pieniędzy do podziału mniej

Główne zdjęcie
"Schetynówka" przez Zosin

O ponad 8 mln złotych mniej jest w tym roku na projekty dotyczące przebudowy dróg gminnych i powiatowych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na terenie województwa podlaskiego. Tymczasem konkurencja o dostęp do należnych nam niespełna 54 mln zł jest znacznie większa niż przed rokiem. Samorządowcy z województwa złożyli aż 146 wniosków o dofinansowanie projektów na łączną kwotę 157 mln zł. Przed rokiem wniosków było tylko 120, a pieniędzy – choć było więcej niż w tym roku – nie starczyło na zrealizowanie blisko co drugiego z nich.

Pieniądze dzielone w tym roku pozwolą samorządowcom na modernizacja dróg w przyszłym roku.  W ten sposób w tym roku w całym województwie podlaskim w ramach ubiegłorocznej edycji NPPDL przebudowano 207 km dróg gminnych i powiatowych, które na cześć nadzorującego program  Grzegorza Schetyny - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - nazywane są „schetynówkami”. 
Do drugiej edycji programu zgłosiło się 115 gmin i powiatów z województwa podlaskiego.  Wnioski – jak podkreśla Jolanta Gadek, rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego - złożyły wszystkie starostwa i miasta na prawach powiatu z województwa oraz 98 miast i gmin, a łączna kwota dofinansowania sięga 157 mln zł.
- Dla porównania w ubiegłym roku 99 samorządów złożyło 120 wniosków na łączną kwotę 110,7 mln zł. - podaje Gadek.
. Zgodnie z założeniami programu budżet państwa w ramach dotacji celowej dofinansuje do 50 proc. wartości inwestycji realizowanych w ramach programu – ale nie więcej niż 3 mln zł. - a samorząd sfinansuje pozostałe wydatki. Niestety w tym roku województwo na program otrzyma tylko 53 mln 880 tys zł, czyli o 8 mln 120 tys zł mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że finansowo uda się zaspokoić mniej więcej co trzeci ze złożonych wniosków, a w przyszłym roku uda się wybudować o około 30 km mniej „schetynówek” niż w tym roku. Ostateczne decyzji, który samorząd dostanie dotacje na budowę drogi ma podjąć MSWiA do końca listopada bieżącego roku, a same inwestycje powinny zostać zrealizowane do końca listopada przyszłego roku.

Przypomnijmy, ze dzięki pieniądzom z pierwszej edycji NPPDL w Łomży zmodernizowano Groblę Jednaczewską, a w okolicach miasta drogę przez Zosin i 4,5 km drogi z Chmielewa do Sławca na terenie gminy Nowogród.

cz
cz, 01 października 2009 16:34
Data ostatniej edycji: cz, 01 października 2009 16:41:42

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę