Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kleszcze atakują!

Już ponad 20 mieszkańców Łomży i powiatu zachorowało na boreliozę. To dane tylko z ostatnich trzech miesięcy. W porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku jest to dwukrotny wzrost chorych. W lipcu, sierpniu i wrześniu 2008r. boreliozę stwierdzono u 10 osób, w tym roku od lipca do dnia dzisiejszego - u 22 osób. Czy oznacza to, że kleszcze zaatakowały ze zdwojoną siłą? - Poczekajmy do końca roku – radzi starszy asystent promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży, Hanna Klimczuk. W całym 2008 roku w Łomży i powiecie łomżyńskim po ukąszeniu kleszczy zachorowały 63 osoby.

Kleszcze są najbardziej aktywne od maja do października. To wtedy ludzie najchętniej odwiedzają  lasy i łąki, które są siedliskiem kleszczy. W sierpniu i wrześniu obserwujemy masowe wędrówki grzybiarzy, niestety, niezabezpieczonych przed ukąszeniem kleszcza. - Podstawowym obowiązkiem wybierających się do lasu jest odpowiedni ubiór: okrycie głowy z rondem, długie rękawy ze ściągaczami, golf chroniący szyję, wyższe buty, skarpetki zakładane na spodnie z gumką – wylicza Hanna Klimczuk. Przyznaje, że nie wszystkie kleszcze są zarażone. - Czasami kleszcz ukłuje, a efektów w postaci choroby nie ma, mimo to zawsze możliwość zachorowania trzeba brać pod uwagę – podkreśla pracownica Sanepidu. Jak mówi – kleszcze były, są i będą, ale trzeba się przed nimi chronić. Gdy wrócimy z lasu, należy zdjąć i wytrzepać ubranie oraz dokładnie obejrzeć skórę. Jeżeli stwierdzimy obecność kleszcza, trzeba go delikatnie wyjąć pęsetą. O tym, czy ukąszony zachorował, świadczyć może tzw. rumień wędrujący, który jest pierwszym objawem boreliozy. Rumień może jednak nie wystąpić, a chory może odczuwać tylko objawy grypopodobne. Nieleczona borelioza prowadzi do występowania bólów mięśniowo-stawowych, objawów podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych, zaburzenia czucia i pamięci oraz zapalenia mięśnia sercowego. - To groźna choroba, którą trzeba leczyć systematycznie zgłaszając się do lekarza – mówi starszy asystent promocji zdrowia PSSE w Łomży, Hanna Klimczuk. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży przygotowuje młodzież do umiejętnego korzystania z dobrodziejstw natury, realizując program wojewódzki pt: „Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży”. Pracownicy Sanepidu przekonują, że mimo zagrożenia nie można rezygnować z leśnych wypraw....

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę