Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kosiarze nad Biebrzą

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Bogdan Mocarski z Mocarzy w gminie Trzcianne został mistrzem Europy w koszeniu łąk bagiennych. IV Mistrzostwach Europy i VIII Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie sianokosy” rozegrano w sobotę na Bagnie Ławki w Biebrzańskim Parku Narodowym. W zawodach wystartowało około 30 dwuosobowych drużyn kosiarzy.

Zawodnicy mieli na czas skosić wyznaczony pas podmokłej łąki o długości 100 metrów. Liczyła się też jakość pokosu. Najszybciej łąką kosił Peter Haunyadvari z parku narodowego Hortbagy na Węgrzech. Potrzebował na to zaledwie 3 minut i 59 sekund, ale jury dołożyło mu dodatkowe dwie minuty kary za niedokładność koszenia i nierówny pokos, co ostatecznie sprawiło, że Wegier zajął dopiero trzecie miejsce. Indywidualnie mistrzem Europy został Bogdan Mocarski z Mocarzy w gminie Trzcianne. Skosił łąkę w 4 minuty i 24 sekundy, ale doliczono mu dodatkową 1 minutę jako karę za niedokładność. Drugie miejsce zajął Bohumir Gazda z Tatrzańskiego Narodwego Parku na Słowacji (TANAP) - 5 minut 38 sekund.
W drużynie najlepsi byli Leopold Mróz i Eugeniusz Popławski z gminy Trzcianne nad Biebrzą z łącznym czasem 10 minut 37 sekund.
Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Wykoszone łąki i otwarte tereny lubią rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, m.in. wodniczka i batalion. Na koszonych łąkach częściej kwitnie też rzadka roślinność.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę