Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Organizacje rolnicze domagają się konkretnych działań rządu

„Sytuacja na rynkach rolnych jest dramatyczna”, i „coraz więcej gospodarstw rolnych zagrożonych jest utratą płynności finansowej” – tak oceniają szefowie Rolniczych Związków Zawodowych działających na terenie województwa podlaskiego i Podlaskiej Izby Rolniczej. W specjalnym stanowisku, podpisanym przez sześć organizacji rolniczych, domagają się „od Rządu Rzeczpospolitej Polskiej natychmiastowych i skutecznych działań mających na celu poprawę sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych” w tym m.in. odstąpienia „od kar dla producentów mleka w sytuacji przekroczenia limitu krajowej kwoty mlecznej”.

Stanowisko zostało wypracowane podczas spotkania szefów organizacji rolniczych działających na terenie województwa podlaskiego: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych , Wojewódzkich Związków Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Białymstoku, Suwałk i Łomży, Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona i Podlaskiej Izby Rolniczej.  Celem spotkania była ocena aktualnej sytuacji w rolnictwie w województwie podlaskim.
„Po wnikliwej analizie uczestnicy spotkania jednogłośnie uznali, że sytuacja na rynkach rolnych jest dramatyczna. W ostatnim okresie szczególnie dotknęła rynek zbóż. W obecnej sytuacji, gdzie przychód ze sprzedaży nie pokrywa kosztów produkcji, coraz więcej gospodarstw rolnych zagrożonych jest utratą płynności finansowej” – czytamy w przyjętym stanowisku.
W związku z taka sytuacją organizacje rolnicze domagają się od rządu „natychmiastowych i skutecznych działań mających na celu poprawę sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych”.
Szefowie organizacji postulują m.in.: przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich, odstąpienie od kar dla producentów mleka w sytuacji przekroczenia limitu krajowej kwoty mlecznej, uporządkowanie rynku zbóż, wprowadzenie poręczeń państwowych dla polskich podmiotów skupujących polskie produkty rolne, wprowadzenia takich samych zasad i wysokości wsparcia rolnictwa, jak w krajach „starej” Unii Europejskiej, co stworzy równe warunki konkurencji dla polskich gospodarstw rolnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę