Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

W Perspektywie od września więcej za czynsz i ciepłą wodę.

O podwyżce poinformowała mieszkańców Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” w Łomży. Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej, wzrasta, będącą składnikiem czynszu, zaliczka na centralne ogrzewanie z 2,05 zł za metr kwadratowy do 2,25 zł. Oznacza to, że lokatorzy za 60-metrowe mieszkanie zapłacą od września o około 12 złotych więcej miesięcznie. Wzrosną też ich rachunki za wodę. Od września rośnie bowiem koszt podgrzania zimnej wody z 11 zł za metr sześcienny do 13 zł. „Perspektywa” podwyżkę tłumaczy „wzrostem cen energii dostarczanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej”.

MPEC – jak podaje spółdzielnia – podniósł w ostatnim czasie opłatę za ogrzewanie o prawie 18%. - I to w okresie jednego roku od 11 kwietnia 2008 do 15 kwietnia 2009 – tłumaczy wiceprezes spółdzielni, Leszek Konopka.  Tymczasem 1 stycznia „Perspektywa”,  nie wiedząc  o planowanych podwyżkach MPEC-u, obniżyła przedpłatę na centralne ogrzewanie. Teraz stawki musiała zwiększyć  i – jak podaje wiceprezes Konopka – mieszkańcy spółdzielni  muszą się liczyć z mniej korzystnymi rozliczeniami za c.o. Przez kilka miesięcy płacili bowiem niższą zaliczkę na ogrzewanie, a MPEC podnosił cenę. – To zdecydowanie będzie gorszy rok  jeżeli chodzi o zwroty – informuje Leszek Konopka i przytacza wstępną analizę kosztów ogrzania mieszkań. Będzie więcej dopłat , najwięcej zapłacą ci, którzy nie oszczędzali. Zużycie ciepła już zostało spisane, po raz pierwszy bez wiedzy samych lokatorów. W ubiegłym roku SM „Perspektywa” zainstalowała bowiem nowe podzielniki – dotychczasowe wyparkowe zastąpiły urządzenia elektroniczne. - Aby odczytać zużycie ciepła wystarczy pojawić się ze specjalnym urządzeniem na klatce – informuje wiceprezes spółdzielni. Wymiany podzielników  chcieli sami mieszkańcy, którzy skarżyli się na letnie parowanie cieczy z podzielników wyparkowych. Teraz nie ma co parować, ale mieszkańcy muszą wykazać się nie lada zaufaniem   - uwierzyć, że zużyli tyle ciepła, ile zapisał odczytujący. – Trzeba sobie przecież wierzyć – mówi Leszek Konopka i zapewnia, że próby odczytów spółdzielnia przeprowadzała wcześniej na kilku mieszkaniach, wszystkie wypadły pomyślnie.
Odnosząc się do wzrostu opłat za c.o. Konopka mówi, że nikt nie spodziewał się tak dużej podwyżki ze strony MPEC-u. Zwykle cena za ciepło rośnie o kilka procent rocznie, 18-procentowa zaskoczyła wszystkie łomżyńskie spółdzielnie. Protesty nic nie dały, mieszkańcy muszą płacić, a „Perspektywa” szuka oszczędności. – Ciepłą wodę wciąż trzymamy w ryzach – mówi wiceprezes SM „Perspektywa”. Zapowiada, że nocą w blokach spółdzielni nadal będzie można wziąć tylko zimny prysznic. – Jeżeli byśmy tego nie robili, stawka za podgrzanie zimnej wody wzrosłaby nawet do 17 zł – tłumaczy.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Perspektywa" w Łomży poinformowała  też o obniżce. Od września zmniejsza stawkę eksploatacyjną dla lokali z odrębną własnością „w związku z wyodrębnieniem mieszkań, garaży, lokali użytkowych” w związku z obowiązkiem indywidualnego opłacania podatków do Urzędu Miasta.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę