Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Krewniacy dzielą się krwią

- Długo nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo potrzebna jest krew, mimo że mój tata Mirosław od młodych lat był i jest honorowym krwiodawcą – opowiada starszy kontroler w łomżyńskim Urzędzie Celnym Rafał Bąkowski (lat 29), który wpadł na pomysł, aby pod egidą Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi zorganizować jednodniową akcję „Krew daje życie”. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania: w ciągu siedmiu godzin 39 osób oddało 17 450 ml bezcennego leku.

Rafał Bąkowski sam również oddał w środowe popołudnie, 19 sierpnia, życiodajną część siebie. Już po raz szósty. Donacja odbyła się w krwiobusie, który stanął na placu pełnym czekających na odprawę celną tirów. Mężczyzna patrzy na kościół Matki Boskiej Częstochowskiej po drugiej stronie Poznańskiej, gdzie w sierpniu rok temu oddawał krew po raz pierwszy.
- Byłem z moją żoną Małgorzatą na pikniku z okazji dziesięciolecia parafii, gdzie można było także oddać krew – uśmiecha się do wspomnień. - Zachęciłem ją i za moją namową żona pierwszy raz tez ofiarowała krew nieznanemu człowiekowi.
Nagły przełom w świadomości inicjatora akcji, w organizacji której pomógł mu serdeczny przyjaciel i kontroler Piotr Lubak (lat 32), nastąpił pod wpływem związanych z tą problematyką publikacji prasowych i stron internetowych, m.in., krewniacy.pl.
- Szczególnie latem brakuje krwi, bo jest mnóstwo wypadków komunikacyjnych na drogach i wypadków w rolnictwie – tłumaczy, dlaczego zależało mu na przeprowadzeniu akcji właśnie teraz. - To nie jest obowiązek służbowy, tylko... tylko obowiązek moralny...
Koledze z pracy przysłuchuje się Krzysztof Surawski (lat 26), od trzech lat będący krwiodawcą. Ma maleńki ślad po wkłuciu igły sprzed tygodnia - oddał krew po nagłym telefonie ze szpitalnej stacji krwiodawstwa, że pilnie potrzebna jest grupa z jego odczynnikiem Rh.
- Każdemu z nas może się coś złego przydarzyć – Marlena Włodkowska, pracownica Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości odrywa się na chwilę od kwestionariusza z drobiazgowymi pytaniami na temat stanu swego zdrowia. - Nie wiemy, co nas czeka, i dlatego powinniśmy podzielić się krwią, póki jesteśmy cali i zdrowi. Moja dzisiejsza donacja jest trzecia, a pierwszy raz oddawałam krew, potrzebną koleżance w trakcie przeszczepu nerki...
Motywów podzielenia się krwią jest pewnie tyle, ilu dawców na placu Urzędu Celnego. Na apel Rafała Bąkowskiego, którego od początku wspierał i sam dał dobry przykład naczelnik Krzysztof Grygo, odpowiedzieli ludzie różnych stanów i profesji, m.in., urzędniczki ARiMR z Zambrowa i Łomży, strażnik więzienny z Czerwonego Boru, łomżyńscy kontrolerzy skarbowi i inspektorzy ochrony środowiska oraz  dwaj młodzieńcy ze Śniadowa.
- Jest super!!! - wykrzykuje rozpromieniony społecznik. - Nie spodziewałem się aż tylu chętnych w środku dnia, bo panie z obsługi krwiobusu mówiły, że jak przyjdzie 20 to dużo!
Ośmielony sukcesem Rafał Bąkowski planuje powtarzanie akcji dwa razy w roku i założenie regionalnego klubu, którego członkowie podczas prelekcji i projekcji w szkołach promowaliby tę szczytną i zaszczytną ideę daru życia z krwi.

Tekst: Mirosław R. Derewońko
Zdjęcia: Krzysztof Surawski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę