Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Pielgrzymi na szlaku...

Z uśmiechem na twarzach i radosnymi pieśniami kilkaset osób wyruszyło o poranku z Łomży na pątniczy szlak do Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie. W jubileuszowej – organizowanej po raz 25. Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę idą przede wszystkim ludzie młodzi, choć wśród pątników są także „weterani”. Niektórzy dziś wyszli w drogę po raz 25. - Jest to szlak rekolekcji w drodze. Trudne rekolekcje, z których powinniśmy wyjść odmienieni i lepszymi ludźmi – mówił do pątników ks bp. Tadeusz Bronakowski, który w Katedrze przewodniczył porannej Mszy świętej dla pielgrzymów. Tradycyjnie wielu łomżan odprowadza pielgrzymów do granic miasta, a niektórzy towarzyszą im przez dzień lub dwa.

Pielgrzymi z Łomży, ale także z dekanatów: Grajewo, Szczuczyn, Jedwabne, Kolno i Piątnica tworzą tzw. grupę żółto-brązową, której patronami są św. Andrzej Bobola i św. Franciszek z Asyżu.  Dziś o poranku zapisanych w niej było 180 osób, ale jak podkreśla ks. Piotr Mazurek, dyrektor PPŁ, jeszcze grupa ta się tworzy i ciągle zapisują się nowi pątnicy. Pielgrzymi dziś do pokonania mają 39,5 km. Cała trasa pielgrzymki, którą pokonają w ciągu 13 dni wędrówki wynosi 435 km.
Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę (PPŁ) wyrusza z pięciu miejscowości. Dziś - 1 sierpnia – pątnicy wyruszyli z Łomży, Zambrowa i z Ostrołęki, jutro dołączą do nich pielgrzymi z Ostrowi Mazowieckiej, a w poniedziałek wyruszy jeszcze grupa z Wyszkowa. Do celu swej wędrówki – przed oblicze Matki Bożej Królowej Polski w jasnogórskim klasztorze - pielgrzymi dotrą 13 sierpnia wieczorem.
- Niech pielgrzymi trud pogłębi Waszą wiarę. Bądźcie światłem tego świata – mówił w homilii wygłoszonej do pielgrzymów w Katedrze łomżyńskiej ks. bp. Tadeusz Bronakowski. - My wam obiecujemy naszą serdeczną pamięć i modlitewną bliskość w godzinie Apelu Jasnogórskiego - dodawał.
Od 2005 roku, w ramach Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, zaistniała oficjalnie Grupa Biała „Pielgrzymów Duchowych”. Jednoczy ona osoby, które ze względu na słaby stan zdrowia, brak urlopu, czy finansów, nie mogą wędrować do tronu Królowej Polski. Pielgrzymi ci uczestniczą w Apelu Jasnogórskim (o godz. 21.00) w macierzystym kościele parafialnym łącząc się duchowo z wędrującymi po trasie pątnikami. Patronem grupy jest Wielki Papież i Rodak Sługa Boży Jan Paweł II, a szczególną intencją Grupy Pielgrzymów Duchowych jest modlitwa o jego beatyfikację.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę