Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Bezzałogowy samolot będzie latał nad regionem

Główne zdjęcie
Amerykański samolot bezzałogowy Predator

Strażacy z województwa podlaskiego już niedługo będą używać małego bezzałogowego samolotu patrolowego. KW PSP w Białymstoku ogłosiła przetarg na dostawę statku powietrznego bezpilotowego z zestawem transmisji obrazu zasięgu strefy zagrożeń. Samolocik ma mieć GPS, kamerę kolorową z możliwością nagrywania w dzień i w nocy i z rejestracją dźwięku, kamerę termowizyjną, sensory do pomiaru stężenia w powietrzu tlenu, amoniaku i dolnej granicy wybuchowości gazów wybuchowych. Bezzałogowy statek powietrzny będzie pierwszą taką maszyną w rękach polskich strażaków. Samolot pojawi się u naszych strażaków najpóźniej w listopadzie

Strażacy konieczność kupienia bezzałogowego samolotu tłumaczą specyfiką województwa, a zwłaszcza czterema parkami narodowymi i trudno dostępnymi obszarami bagiennymi.
Zgodnie z wymogami strażaków samolot ma być gotowy do lotu w 20 minut od decyzji o jego użyciu. Bezzałogowy, zdalnie sterowany samolot przez półtorej godziny będzie mógł utrzymać się w powietrzu. Na żywo ma przesyłać wszystkich mierzone parametry do stacji naziemnej z możliwością ich zapisu, co umożliwi strażakom zarządzającym akcja ratunkowa użycie w odpowiednich sił i środków we właściwym miejscu.
Według szacunków maszyna będzie kosztowała kilkaset tysięcy złotych. Jeden z oferentów twierdzi, że nie da się go zbudować za mniej niż półtora miliona. To ogromne pieniądze, porównywalne z kwotą, którą trzeba wydać na normalny samolot. Samolot bezzałogowy nie wymaga jednak pilotów, hangaru, pasa startowego ani cystern z paliwem, a więc będzie znacznie tańszy w eksploatacji, niż normalna maszyna.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę