Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Konno dojechali na Jasną Górę

Od 10 lat z maleńkich Zaręb Kościelnych w powiecie ostrowskim na Jasną Górę podąża pielgrzymka kawalerii konnej. 400-kilometrową trasę w tym roku zakończyło prawie 50 ułanów. 27 z nich pielgrzymowało na koniach, a pozostali w zabezpieczeniu logistycznym. By dotrzeć do częstochowskiego sanktuarium, spędzili w siodle 11 dni. Wśród uczestników konnej pielgrzymki był m.in. Romuald Wojtkowski kierownik Ośrodka Rehabilitacji Konnej w Kisielnicy.

Konno na Jasna Górę pielgrzymują jeźdźcy pochodzący prawie z całego kraju. To rolnicy, księża, lekarze, inżynierowie. Najstarszy pielgrzym - ułan Jan Skłodowski - miał 62 lata, najmłodszy Jarosław Wyszomirski - 15 lat. Romuald Wojtkowski w pielgrzymce konnej uczestniczył po raz drugi. W tym roku dziękował w sposób szczególny za 30 lat pracy zawodowej. Od samego początku związana była ona z końmi. Początkowo prowadził ośrodek rekreacyjny, a od 20 lat jest kierownikiem Ośrodka Rehabilitacji Konnej w Kisielnicy.
Uczestnicy konnej pielgrzymki podkreślają, że jest ona znacznie trudniejsza niż ta piesza.
Po dotarciu na nocleg nie możemy usiąść czy położyć się, ale musimy opatrzyć konia. On sam o siebie nie zadba. Jego życia i zdrowie jest w naszych rękach - mówili.
Na Jasną Górę jeźdźcy wjechali w pełnym rynsztunku, z charakterystycznymi lancami oraz kopią sztandaru pułku z Białegostoku i wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Ich efektowna drużyna jadąc główną arterią Częstochowy co roku witana jest zainteresowaniem i życzliwymi gestami częstochowian i pielgrzymów.
Na wałach jasnogórskiej świątyni pielgrzymów witał biskup Tadeusz Bronakowski. W homilii podczas mszy dla kawalerzystów biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej mówił m.in., że ich pielgrzymka „jest pięknym hołdem złożonym bogatej tradycji kawalerskiej”, a także „dowodzi nierozerwalnej więzi, jaka łączy Polskę z wiarą chrześcijańską”.

Pomysłodawcą i organizatorem pielgrzymki konnej jest starszy wachmistrz, ks. Andrzej Dmochowski, posługujący w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zarębach Kościelnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę