Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Scalenia na koszt Unii

Krzysztof Kozicki, starosta łomżyński, zachęca mieszkańców powiatu do rozważenia możliwość bezpłatnego scalenia gruntów. Istnieje bowiem możliwość pozyskania pomocy finansowej na przeprowadzenie scalenia oraz zagospodarowanie poscaleniowe, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2007 – 2013). Podstawowym warunkiem do uzyskania pomocy jest wszczęcie postępowania scaleniowego popartego wystąpieniem do starosty ponad 50 % właścicieli gospodarstw rolnych z projektowanego obszaru scalenia, lub których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia.

Scalanie gruntów przeprowadza się na obszarach charakteryzujących się dużym rozdrobnieniem i rozproszeniem gruntów, wchodzących w skład gospodarstw rolnych i ma na celu poprawę rozłogu gruntów poszczególnych gospodarstw, likwidację wspólnot gruntowych. W wyniku zmniejszenia liczby działek rolnych w ramach jednego gospodarstwa rolnego uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania przez zmniejszenie kosztów transportu oraz ułatwienie procesów mechanizacji upraw polowych. Ponadto w ramach projektu scaleniowego, przeprowadza się prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, uwzględniające wymagania w zakresie ochrony środowiska naturalnego, w ramach którego następuje dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu, co ogranicza proces erozji gleb.

Jak podkreśla starosta Kozicki właściciele gruntów nie ponoszą żadnych kosztów związanych ze scaleniem i zagospodarowaniem poscaleniowym, bo z funduszy unijnych w województwie  podlaskim na ten cel przewidziano 11 mln euro. Prace scaleniowe wykonuje samorząd województwa  przy pomocy jednostek organizacyjnych utworzonych przez ten samorząd do realizacji tych zadań.
Zainteresowani właściciele gruntów rolnych wymagających scalenia, winni złożyć odpowiednie wnioski do starosty o objęcie ich gruntów postępowaniem scaleniowym.  Szczegółowe informacje można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Łomży ul. Szosa Zambrowska 1/27 w pokoju nr 220.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę