Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Wakacje z Panem Bogiem w Łomży i Augustowie

- Troszeczkę się boję, bo wszystko jest na mojej głowie, ale na razie idzie po dobrej myśli, oprócz... pogody w kratkę! – mówi z zapałem energiczna maturzystka z Łomży Ewelina Ulążka, po raz pierwszy kierująca tegoroczną akcją „Wakacje z Panem Bogiem”, którą zorganizowało dla około 300 dzieci Centrum Katolickie im. Jana Pawła II. Mimo zmiennej pogody, blisko setka nie tylko jej podopiecznych wyjechała dziś na wycieczkę do Nowogrodu, zaś w Augustowie właśnie wypoczywa na drugim turnusie kolejnych osiemdziesięcioro.

Od końca czerwca przez cały lipiec Ewelina i w zależności od dnia 15 bądź 20 wolontariuszy z łomżyńskich szkół średnich i gimnazjów spotyka się z dziećmi i nastolatkami w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego w Łomży. Przyjść może każdy chętny, aby w godz. 10 – 15 śpiewać przy wtórze gitary, rysować i malować do woli oraz uczestniczyć w pomysłowych zabawach, konkursach i rozgrywkach sportowych. Są nawet ćwiczenia aerobiku, które prowadzi Adrianna Bytkowska. Oprócz wolontariuszy, w opiekę podczas zajęć włączają się nauczyciele, rodzice i dziadkowie uczestników.
Wyjazd do Nowogrodu pomogli zorganizować i sfinansowali panowie ze stowarzyszenia Rycerze Kolumba. Dzięki łomżyńskim Rycerzom, dziatwa zwiedziła Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika, była przy czołgu pomniku i weszła do schronu bojowego nad Narwią z września 1939 r. oraz zajadała się smakowitymi kiełbaskami przy grillu Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie.
- Wakacje z Panem Bogiem mają charakter stacjonarny i wyjazdowy, a organizowaliśmy je w Łomży pod wodzą Agnieszki Kenigsman-Matukin już od powstania w 2001 r. Centrum Katolickiego – opowiada ks. proboszcz Andrzej Godlewski. - Zależy nam, żeby dzieci czas spędzały twórczo, a nie przed telewizorem czy komputerem. Jesteśmy otwarci i nie ograniczamy działalności do parafii, dlatego w „Wakacjach z Panem Bogiem” uczestniczą dzieci z całej Łomży.
Również w Augustowie, gdzie od 21 czerwca do 1 lipca Ksiądz Godlewski był opiekunem turnusu dla 90 dzieci, nad których zdrowiem czuwali lekarze Ewa i Marek Załęscy. Każdy dzień poświęcony był jednemu z ośmiu Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze. Ksiądz przedstawiał je od strony teologiczno-duchowej, zaś aktorka Bogumiła Wierzchowska-Gosk z małżonkiem Andrzejem przygotowywała uliczne, ilustrujące błogosławieństwo i rejestrowane kamerą akcje teatralne dzieci, m.in. z parafialnego Teatru Bez Nazwy pod opieką nauczycielki SP nr 10 Alicji Żelaznej, i mieszkańców Augustowa. Obozowicze pisali też „Listy do Pana Boga”, które po wakacjach ukażą się w minipublikacji Centrum Katolickiego, żeby pokazać jak młodzi przeżywają otaczający ich świat. W „Listach” znajdą się nie tylko wzruszające podziękowania i szczere prośby, ale także nad podziw dojrzałe i mądre refleksje młodego pokolenia.
Drugi turnus w dniach 1 – 12 lipca zgromadził w Augustowie 80 dzieci. Opiekuje się nimi ks. wikariusz Radosław Kubeł, który prowadzi program wakacyjny nt. Dziesięciu Przykazań. Na trzecim turnusie od 12 do 21 lipca młodzi łomżyniacy będą wypoczywali z rówieśnikami z augustowskiej Fundacji Cordis. Pieczę nad nimi sprawować będą ks. wikariusz Wiesław Chmielewski i ks. Łukasz Siedlecki.
Po lipcu „Wakacje z Panem Bogiem” będą miały inny przebieg. Na warsztatach muzycznych od 1 do 15 sierpnia w godz. 10 – 12 w Centrum Katolickim będzie spotykać się młodzież, która przygotowuje oprawę Apeli Jasnogórskich w łączności z pielgrzymującymi do Częstochowy.
- Sam jestem ciekaw, jak śpiewane i grane przez dzieci i młodzież utwory zabrzmią po raz pierwszy w nowym kościele – uśmiecha się ks. Andrzej Godlewski, który od początku buduje kościół pw. Krzyża Świętego. - Mam nadzieję, że będzie to okrasa i siła Apeli o godz. 21.
Zajęcia lipcowe i sierpniowe są bezpłatne. Na wyjazdowe i stacjonarne formy „Wakacji z Panem Bogiem” parafia otrzymała 50 tys. zł dofinansowania z miejskiego programu profilaktyki antyalkoholowej.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę