Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bp Stefanek: Poziom cywilizacyjny narodu znaczony jest świątyniami!

Główne zdjęcie
Bp łomżyński Stanisław Stefanek święci mury nowego kościoła

- Nie musimy się bać, że kultura i dorobek naszego narodu rozpłynie się w jakiejś bezkształtnej, nieodczytanej nibykulturze, bo mamy świątynie - mówił w niedzielę 14 czerwca bp Stanisław Stefanek. Pasterz łomżyński przewodniczył (wraz z bp Tadeuszem Bronakowskim i bp Tadeuszem Zawistowskim) pierwszej Mszy św. w nowootwartym kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Świątynia stanęła jako wotum wdzięczności za 1000 lat chrześcijaństwa na ziemi łomżyńskiej.

W homilii bp Stefanek mówił o znaczeniu świątyń w życiu narodu. Podkreślał, że od lat poziom życia osobistego i społecznego opisywano właśnie obecnością kościołów. Świątynia  - zdaniem bp Stefanka – stała się soczewką, w której krzyżowały się wszystkie inicjatywy.

- Nie możemy pozwolić się zadeptać tłumom bez programu albo o prymitywnym, konsumpcyjnym pomyśle na życie – apelował hierarcha i wskazał na wielką szansę,  jaką daje Krzyż wyznaczony kolejną świątynią. Nie ma więc obawy – głosił hierarcha – że dorobek narodu rozpłynie się w jakiejś bezkształtnej, nieoczytanej „nibykulturze czy  subkulturze”. - Nie musimy się bać, że przestaniemy być czytelni  jako naród chrześcijański, a przecież rośnie fala tej bezimiennej miazgi, która się ubiera się w dziwne globalne znaki, pozbawione szacunku do człowieka, rodziny, pracowitości, życia i własności – mówił pasterz łomżyński. Podkreślił, że Krzyż wypiętrzony nad Łomżą pozwoli bardzo jasno konstruować programy na jutro.

Bp Stefanek mówił, że nowy kościół pw. Krzyża Świętego to znak, który legitymuje nas wobec innych narodów. - To bardzo wielkie osiągnięcie, za nie dziękujemy Bogu, a jednocześnie jest to dorobek, który chcemy wpisać w panoramę naszego miasta – powiedział pasterz łomżyński. Zaznaczył jednocześnie, że budując świątynię pokazaliśmy patronowi diecezji łomżyńskiej, św. Brunonowi, że idziemy dalej wyznaczoną przez niego drogą i mamy czytelne znaki (w postaci świątyń), które wytyczają szlak przyszłości. - Otwarcie nowego kościoła na wzgórzu Krzyża Świetego w Łomży to moment historyczny, za który dziękujemy Bogu – mówił hierarcha.

Budowa kościoła rozpoczęła się w 2000 roku. Jej inicjatorem był proboszcz, ks. kan. Andrzej Godlewski, który chciał aby kościół stanął na przełomie wieków – podobnie jak na przełomie wieków wiarę chrześcijańską na te ziemie przyniósł św. Brunon z Kwerfurtu. Kościół trzynawowy w stylu barokowym z dwiema wieżami zaprojektował były prezydent Łomży, architekt z zawodu, Marek Przeździecki. Na jednej z wież zawisły dzwony – Jan Paweł II Wielki (ufundowany przez parafian) i Stefan (ufundowany w 100. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez uczestników pielgrzymki pracowników komunalnych). Prace wykończeniowe świątyni będą trwały jeszcze kilka lat. Trzeba położyć elewację, dokończyć dach i wnętrze kościoła, ale od dziś właśnie tam będą odprawiane Msze św. Będzie ich mniej – do tej pory w stojącej obok kaplicy księża odprawiali w niedziele 7 Mszy św., w nowej świątyni będzie ich 6. Kościół może pomieścić ok. 1,5 tys wiernych.

Otwarcie nowej świątyni wpisuje się w obchody Roku św. Brunona, głównego patrona diecezji łomżyńskiej. Z tej okazji w czwartek 18 czerwca parafia Krzyża Świetego zaprasza na godz. 21.00 na misterium o św. Brunonie – będzie to plenerowy spektakl Teatru Ognia i Papieru z Łodzi.
W najbliższy piątek, 19 czerwca, w Łomży zbiorą się biskupi na Konferencji Episkopatu Polski, a wieczorem w Katedrze jubileuszowej Eucharystii sprawowanej przez Pasterzy Kościoła w Polsce  przewodniczyć będzie Prymasa Polski, Ksiądz Kardynał Józefa Glemp, który przybędzie do Łomży jako wyznaczony przez Ojca Świętego Benedykta XVI Legat Papieski. Słowo Boże skieruje do nas Ks. Abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
A w sobotę 20 czerwca o godz. 16.00 w nowootwartym kościele  odbędzie się Koncert Brunonowy (wystąpi Łomżyńska Filharmonia Kameralna i zaproszeni goście). Koncert połączony będzie z nabożeństwem Słowa Bożego któremu przewodniczyć będzie abp Stanisław Dziwisz.
W niedzielę 21 czerwca o godzinie 12.00, na wzgórzu św. Wawrzyńca – gdzie stał pierwszy kościół w tej części Polski - sprawowana będzie Msza Świętą w języku łacińskim. Modlitwom przewodniczył będzie arcybiskup Tadeusz Gocłowski. 

as

Foto: Bp łomżyński Stanisław Stefanek święci mury nowego kościoła
Foto: Bp łomżyński Stanisław Stefanek święci mury nowego kościoła
Foto: Parafianie wręczają pamiątkową tablicę
Foto: Uroczysta Msza Św.
Foto: Uroczysta Msza Św.
Foto: Duży telewizor na
Foto: Przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy
Foto: Wnętrze kościoła
Foto: Chór, dyryguje Marek Żemek
Foto: Duży telewizor na
Foto: Bp Stanisław Stefanek podpisuje dekret o Pobłogosławieniu Świątyni
Foto: Proboszcz parafii Krzyża Św Andrzej Godlewski i ks. infułat Jan Sołowianiuk podpisują się pod dekretem
Foto: Przedstawiciele dzieci podpisują się pod dekretem
Foto: Wnętrze kościoła
Foto: Projektant kościoła Marek Przeździecki, kierownik budowy Witold Chludziński i projektant wystroju wnętrza kościoła Przemysław Adamowski podpisują się pod dekretem
Foto: Projektant kościoła Marek Przeździecki
Foto: Proboszcz parafii Krzyża Św. ks. kanonik Andrzej Godlewski
Foto: Parafianie podpisują się pod dekretem

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę