Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Przedwyborcze odliczanie...

W niedzielę wybierać będziemy 50 posłów do Parlamentu Europejskiego. Będzie to drugie takie głosowanie w Polsce. Pierwsze – 13 czerwca 2004 roku – nie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wyborców. - W skali kraju do urn wyborczych poszło 20,8 proc. uprawnionych do głosowania, w okręgu nr 3 obejmującym województwa podlaskie i warmińsko mazurskie frekwencja wyborcza wyniosła tylko ok. 17,5 proc. - wspomina dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Jerzy Antoni Dołęgowski.

Dołęgowski przyznaje, że pod względem frekwencji były to najmniej popularne wybory. Prym nadal wiodą wybory prezydenckie (tu frekwencja sięga ponad 60 proc.), na drugim miejscu plasują się parlamentarne (z frekwencją w granicach 50 proc.) , a na trzecim wybory samorządowe (głosuje od 40 do 50 proc. wyborców) . Te do PE nie wzbudziły tyle emocji, czy tak będzie i tym razem? Dyrektor KBW w Łomży liczy, że głosujących mimo wszystko będzie więcej.
– Mamy duży okręg wyborczy, były to duże wybory i jeszcze nieznane, ale po 5 latach wiemy już, czym zajmuje się UE i jakie są zadania Parlamentu Europejskiego, więc myślę, że frekwencja będzie wyższa – mówi Jerzy Antoni Dołęgowski.

Wszystko rozstrzygnie się w najbliższą niedzielę, 7 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 8.00 do 22.00. W okręgu nr 3 (podlaskie i warmińsko-mazurskie) wyborca będzie musiał wybrać jednego spośród 110 kandydatów. Po wejściu do lokalu wyborczego i okazaniu dowodu tożsamości wyborca dostanie kartę do głosowania koloru białego, na której znajduje się 11 ponumerowanych list z nazwiskami kandydatów.  - Aby  głos był ważny, wyborca musi postawić znak „x” z lewej strony w kratce obok nazwiska kandydata – tłumaczy Jerzy Antoni Dołęgowski.

Póki co trwa przedwyborcza rywalizacja. Komitetom na reklamowanie swoich kandydatów zostało niewiele czasu – dziś (piątek 5 czerwca) o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Zachęcać do głosowania na konkretnych kandydatów nie będzie można do niedzieli do godz. 22.

W skali kraju wybierzemy 50 eurodeputowanych. Ostatecznego podziału mandatów dokonuje centralnie Państwowa Komisja Wyborcza biorąc pod uwagę te komitety, które przekroczyły 5 % próg wyborczy.

Oficjalne wyniki wyborów do PE mają być znane już w poniedziałek wieczorem, a we wtorek po południu (wg planów PKW) wybrani europosłowie mogą już otrzymać zaświadczenia o wyborze.

as

zobacz: Listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr 3

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę