Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży

- Ten znak Krzyża Świętego, który jest przed naszymi oczami dotknął całego świata – mówił biskup Stanisław Stefanek do młodzieży zebranej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, gdzie żegnano Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Krzyż, który przed 25 laty papież Jan Paweł II podarował młodym, by nawiedzał cały świat, od wczoraj pielgrzymował po diecezji łomżyńskiej. Rano był a Grajewie, następnie został przewieziony do Kolna i Ostrołęki, by wieczorem dotrzeć do łomżyńskiego sanktuarium. - Duchowo łączymy się z Janem Pawłem II w 89. rocznicę Jego urodzin, w podziękowaniu za ten znak – mówił we wprowadzeniu do Mszy świętej biskup Stanisław Stefanek.

Czterometrowej wysokości dębowy Krzyż Światowych Dni Młodzieży papież Jan Paweł II podarował młodym 25 lat temu w Rzymie. Od tego czasu przemierza on kolejne kontynenty. Do Polski przyjechał z Australii, gdzie przebywał przez ostatnie 2 lata (trafił tam przed Światowym Dniem Młodzieży w Sydney), a od nas (będzie tylko 1,5 miesiąca) trafi do Hiszpanii by przygotowywać ten kraj na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 roku. Od 9 lat Krzyżowi w pielgrzymce po świecie towarzyszy także podarowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II kopia cudownego obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani (Patronki Ludu Rzymskiego).
Wczoraj wczesnym rankiem Krzyż i Ikona zostały przewiezione z Białegostoku do Grajewa, a następnie pielgrzymował przez Kolno i Ostrołękę, by wieczorem zatrzymać się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.
Jak podkreśla kustosz Sanktuarium ks Jerzy Abramowicz przez cały wieczór do Krzyża i Ikony Matki Bożej pielgrzymowały setki wiernych. Dziś rano kościół wypełniła młodzież przede wszystkim z łomżyńskich szkół by pożegnać Krzyż. Mszy świętej przewodniczył biskup Stanisław Stefanek. W homilii podkreślał znaczenia Krzyża i „wspaniałą inspirację” Ojca Świętego Jana Pawła II by „pokazać światu krzyż” i „odwagę” „aby krzyż ukazać młodym i uczynić z krzyża centralny punkt spotkań młodych”.
Biskup mówił, że w krzyżu w sposób szczególny ukazane jest misterium paschalne, które uczy nas wszystkich nastawienia altruistycznego.
- Altruizm to ofiarna miłość, która tworzy cywilizację miłości – podkreślał biskup Stefanek. - Na altruizm trzeba zapracować(...) Bez krzyża pozostanie tylko marzenie o altruizmie – mówił biskup.

Podczas Mszy Świętej biskup Stanisław Stefanek poświęcił także kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży, która postanie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, po czym oryginał Krzyża trafił do delegacji z Diecezji Elbląskiej, która zawiozła go do siebie. W Polsce Krzyż Światowych Dni Młodzieży będzie do połowy czerwca.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę